„Na příští zasedání zastupitelstva 23. dubna se bude hlasovat o materiálu, který počítá s výrazným omezením reklamy heren. Z ulice by nemělo být například patrné, jaký je ve hře jackpot, zmizet by měly veškeré reklamní poutače. Podniky tak přestanou být viditelným lákadlem," sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Podle odhadů šumperskými hernami ročně proteče kolem 250 milionů korun. To je suma, za kterou by se dal postavit nový zimní stadion i rekonstruovat krytý plavecký bazén. Zhruba pětadvacet milionů korun se z hazardu městu vrací do rozpočtu. Z těchto peněz radnice dotuje sport, kulturu i sociální oblast.

Míst, kde se v Šumperku dá provozovat hazard, je ve městě spousta. „Jedná se o sedmadvacet adres, z nichž třiadvacet míst je povoleno městem. Další čtyři provozovatelé mají povolení od ministerstva financí, které názor města nebralo v potaz," upřesnil Petr Holub. Radnicí nepovolená herna Luna na náměstí Republiky se například nachází poblíž školy i dětského hřiště. Když se asijský podnikatel při zřízení herny nesetkal s pochopením radních, zákaz obešel přes ministerstvo financí.

Šumperští zastupitelé se nyní napříč politickým spektrem shodují v tom, že největší problém je patologické hráčství. Gamblerství navíc ničí životy celých rodin. V blikajících bednách totiž mizí nejen vydělané peníze, které pak chybějí v rodinném rozpočtu, ale v řadě případů i sociální dávky. Řada hráčů se navíc kvůli své vášni neváhá zadlužit a následné exekuce rovněž postihují rodinné příslušníky dlužníka.

Téma hazardu proto otevřeli zastupitelé za hnutí ANO, kteří si ho dali už do svého volebního programu.

„Pracovní schůzku považuji za úspěšnou, ukázalo se, že je zájem ze strany všech zastupitelů problém řešit. Neshodli jsme se pouze na rozsahu omezení hazardu," konstatoval člen městského parlamentu Tomáš Menšík. (ANO). Někteří zastupitelé dokonce navrhli po vzoru jiných měst úplný videoloterijních her. Ten ale zatím v praxi příliš nefunguje. To se ukázalo například ve městě Jihlava.

„Vyhláška zakazující videoloterijní terminály platí od začátku roku, ale přístroje jsou v provozu dál. Majitelé mají povolení od ministerstva financí, které je časově omezené. Vyhláška tak začne platit, až doběhne povolená lhůta," sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. V Šumperku mají někteří provozovatelé hracích terminálů razítko od ministerstva platné až do roku 2019.

V oblasti hazardu ale bude patrně klíčový nový zákon, který už připravuje ministerstvo financí. Ten například navrhuje, aby obce a města měla herny na určitý počet obyvatel. Nově by se také k automatům neměli dostat lidé, kteří pobírají sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti či jsou dlužníky.