„Budova staré radnice je před rekonstrukcí. Nyní se při revizi zjistilo, že kotel už nepřežije nadcházející zimu. Náklad na jeho opravu by byl půl milionu korun. V novém uspořádání budovy bude kotelna na půdě a půlmilionová investice by do nového konceptu nezapadala,“ vysvětlil starosta Zábřehu František John. Varianta, že by galerie mohla fungovat v nevytápěné budově, se ukázala jako neschůdná.

Galerie byla jednou z mála aktivit, kterými budova staré radnice a s ní spojeného sousedního domu řadu let žila. Kromě výstavní síně se v objektu donedávna nacházelo několik kanceláří, jinak byla budova nevyužitá.

„Je škoda a ostuda, že je radnice tolik let prázdná, poznamenala před časem Zábřežanka Marie Odstrčilová.

Město přišlo letos na jaře s plánem, jak budovu oživit. Chce do ní přemístit část úředníků z objektu na náměstí Osvobození. Galerii hodlá samospráva do budoucna ve staré radnici zachovat. Kdy se ji podaří znovu otevřít, však není jasné. Kompletní obnova historické budovy by vyšla na desetimiliony korun.

Samospráva chce kvůli nákladnosti rozdělit práce do etap a každý rok do postupných oprav investovat několik milionů korun. Je nicméně pravděpodobné, že nejméně příští rok se obyvatelé města budou muset bez výstavní síně obejít.

„Určitě ale nechceme, aby byl výpadek galerie dlouhý. Má zavedené jméno a město naší velikosti si galerii zaslouží,“ dodal starosta John.

Galerie Tunklův dvorec fungovala ve staré radnici od začátku 90. let. Do té doby se v jejích prostorách nacházela matriční síň. Dlouhou dobu ji provozoval majitel reklamního studia, které sídlilo v sousedních místnostech, v posledních letech pak místní základní umělecká škola.