Mimořádnost se stala v pondělí 7. září krátce před tři čtvrtě na osm večer.

„Přes přejezd přejela dvě auta a hned na to, zhruba za dvě vteřiny, projel vlak. Vlak tam vyjíždí z oblouku, ale jakmile ale strojvedoucí viděl, že závory jsou nahoře a přes přejezd projela auta, okamžitě začal troubit a dobržďovat. Vlak zastavil na přejezdu. Teprve poté se spustila červená signalizační světla a závory sjely dolů,“ popsal tehdy událost očitý svědek.

Chybělo málo a celá věc mohla skončit tragicky. Těsně před přejezdem se v tu dobu nacházel linkový autobus.

„Kdyby jel o dvě vteřiny dříve, už by ho vlak smetl,“ dodal muž. Vlaková souprava na přejezdu stála zhruba pět minut, poté pokračovala v jízdě na Šumperk.

Vyšetřováními mimořádností na dráze se zabývá Drážní inspekce.

„Dle našich informací došlo k nezajištěné jízdě vlaku s tím, že železniční přejezd byl před příjezdem vlaku ve výstraze pouze osm sekund a neuzavřely se závory. Mimořádná událost se obešla bez zranění a hmotných škod. Šetření dané mimořádné události Drážní inspekce nezahajovala, vlastní šetření prováděli pouze zúčastnění provozovatelé,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Chyba dispečera

Provozovatelem trati ze Zábřehu do Šumperku je Správa železnic.

„Příčinou události bylo neuvedení přejezdového zabezpečovacího zařízení do výstrahy. Za událost nese odpovědnost příslušný traťový dispečer,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Podle dlouholetého strojvedoucího se mohla situace udát několika způsoby.

„Je dobře, že to nebyla vina zabezpečovacího zařízení. Byla to chyba jednotlivce, v drtivé většině se takové věci stávají vinou člověka. Naštěstí se nikomu nic nestalo,“ uvedl s tím, že v obdobných případech viníky obvykle čeká peněžitá sankce, případně přezkoušení z předpisů.

„Každý si může sáhnout do svědomí, kolikrát jel jako řidič přes křižovatku na červenou nebo něco opomenul. Chyby se bohužel stávají, jsme lidé. Pracovník na dráze ale špatné rozhodnutí zpátky nevezme. Účastníci silničního provozu mají v každém případě dbát na to, aby přes přejezdy přejížděli bezpečně,“ vyzval k opatrnosti.