Osudy těchto a dalších pamětníků z Jesenicka zdokumentovali žáci gymnázia a základních škol z regionu v projektu Příběhy našich sousedů. Výsledky představí na závěrečné prezentaci 7. března od 15.30 hodin v Kapli v Průchodní ulici v Jeseníku.

„Jsem rád, že existuje projekt podporující setkávání žáků s pamětníky často velmi těžkých dějinných momentů. Nahlédnutí do jejich osobních příběhů a prožitků pomůže mladým lidem lépe pochopit dobu, v níž žili jejich rodiče i prarodiče," uvedl Miroslav Kružík, starosta Bělé pod Pradědem a předseda Mikroreginu Jesenicko, který spolu s organizací Post Bellum projekt organizuje.

Během uplynulých měsíců si děti vyzkoušely práci dokumentaristů. Pod vedením svých učitelů a koordinátora z organizace Post Bellum se učily natáčet vzpomínkový rozhovor, práci s kamerou a profesionálním diktafonem. Výsledné dílo si může kdokoli pustit na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Podobný projekt se chystá též v Šumperku, Zábřehu a Libině. Tipy na zajímavé osobnosti může poslat kdokoli na e-mail: zuzana.ouhrabkova@postbellum.cz.