Vše od zdravotních pojišťoven, které klientům nabízejí nespočet výhod a finančních bonusů. Stačí si vybrat tu správnou, například podle zdravotních problémů, které lidi dlouhodobě sužují.

Všech osm zdravotních pojišťoven v Olomouckém kraji se snaží klientům něco nabídnout. Každá má nějaký balíček, věrnostní bonusy a výhody, je-li klient zdravý a tolik nečerpá z veřejného pojištění.

Například Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví již od roku 2005 vede klientům kreditní systém – pojištěnec, který má nízké náklady v porovnání s průměrem, dostane finanční odměnu.

„Těhotným přispíváme dvanácti sty korunami, které mohou použít třeba na kurz pro těhotné, úhradu nákladů v nemocnici nebo na vitamíny,“ zmínila jednu z výhod ředitelka olomoucké pobočky Alena Zábranská.

Výhodné slevy pro děti

Pro děti má pojišťovna například očkovací programy s příspěvkem tisíc korun, dívkám od 12 do 15 let přispívá patnácti stovkami na očkování proti rakovině děložního čípku. Pro malé děti nabízí výhody na cestovních pojistkách.

Myslí i na seniory. Ti nad šedesát let dostanou pěti– stovku, kterou mohou utratit za vitamíny, brýle, očkování nebo pobyt v solné jeskyni. „Všichni naši pojištěnci mají možnost chodit zdarma plavat na bazény v Olomouci a Prostějově, v Hranicích platí padesát procent,“ přidala ředitelka další výhodu.

Stejně tak Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra má různé „balíčky“ pro své klienty. „Díky nim mohou získat nemalé částky. Pro rodiny to mohou být i tisíce korun,“ uvedla Arzia Belantová z olomoucké pobočky.

V Olomouckém kraji pojišťovna uzavřela smlouvy s podnikateli na různé slevy, například s cestovní kanceláří. „Nabízíme volnou vstupenku do zoologické zahrady pro děti do patnácti,“ zmínila Belantová jednu z mnoha nabídek.

Stejně jako její konkurence odměňuje pojišťovna klienty, kteří čerpají méně peněz z veřejného pojištění. „Je to klub pojištěnců, v němž se jim načítají body, které se poté mohou proměnit na peníze. Letos je jeden bod koruna,“ dodala Belantová.

Příspěvek na rovnátka

Ušetřit na zdraví mohou také klienti pojišťovny Metal-Aliance. „V regionu máme celou řadu smluv na zlevněné masáže, kosmetiku, oční optiku nebo rehabilitační programy, saunu,“ vypočítávala pracovnice olomoucké pobočky pojišťovny.

Výše slevy přitom závisí na tom, jak dlouho je u nich klient registrován. Nabízí několik tisíc korun jako příspěvek na očkování proti rakovině děložního čípku.

„Stejně tak přispíváme na rovnátka či patnácti stovkami na očkování proti pneumokokové meningitidě u dětí do dvou let,“ poznamenala. Metal-Aliance rovněž podporuje dárce krve, kterým podle počtu odběrů nabízí další výhody.

Správným výběrem pacient ušetří


S ohledem na nespočet výhod a bonusů, kterými si pojišťovny konkurují, lékaři doporučují, aby se pacienti nad nabídkami zamysleli a zvolili pojišťovnu, která by právě jim seděla nejlépe.

„Měli by zvážit, co je pro ně vhodné. Pokud mají malé dítě a chtějí-li je nechat naočkovat, mohou vybrat tu, která připlácí nejvíce,“ uvedla Zdeňka Sobotková, předsedkyně regionálního Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Nelze jednoznačně ukázat, která pojišťovna je nejlepší. Pro každého klienta totiž může být zajímavé něco jiného. „Všechny pojišťovny na trhu jsou kvalitní a jejich nabídky obdobné. Nejde vyzvednout jen jedinou z nich. Každopádně vhodnou volbou může pacient ušetřit,“ poznamenala Sobotková.

Víte, jaké výhody si pro vás připravila vaše zdravotní pojišťovna?


Milada Bejdáková, 68 let, Přerov

To vůbec netuším. Nikdy jsem se o to nezajímala. Já jsem pojištěna u VZP. Vím, že občas posílají letáčky, ale moc to nesleduji. Já chodím pravidelně jen na mamografické vyšetření, které mě čeká za měsíc.


Alice Švarcová, 52 let, Přerov

Ani ne, nikdy jsem žádné nabídky nevyužila. Já jsem u pojišťovny ministerstva vnitra, ale co nabízí, to vážně netuším. O tyto věci se moc nezajímám. Jediné, na co chodím pravidelně, je vyšetření mamografem.Jitka Vývodová, 46 let, ZábřehAbych pravdu řekla, tak o tom vůbec nemám přehled, nemám čas se tomu věnovat. Ale zrovna nedávno jsme si s manželem říkali, že se na to musíme podívat, protože jsme loni v listopadu četli v novinách, že pojišťovny mají dost peněz a že budou přispívat na různé preventivní programy a na činnosti spjaté se zlepšením kondice a zdraví. Právě to asi před patnácti lety ovlivnilo náš výběr pojišťovny. Hutnická tehdy dávala proti VZP navíc mimo jiné vitamíny pro děti.

Miroslav Marek, 60 let, Mohelnice

Jsem pojištěn u Metal-Aliance a vím, co klientům nabízí. Jsou to masáže, sauna, fitness, čtyřikrát týdně hodinu plavání, dětem do 15 let plavání zdarma, příspěvky na očkování proti žloutence, klíšťatům a meningokoku, vitamínové poukazy, příspěvky na antikoncepci a ozdravné pobyty, také příspěvky na rovnátka. Právě pro tyto nadstandardní služby jsem si pojišťovnu vybral. Zaplavat a na masáže si jednou za půl roku zajdu.

Michaela Hromjaková, 19 let, Prostějov

Mám například slevu na permanentku do posilovny, kam chodím. Také mí rodiče využívají výhod a slev, které naše zdravotní pojišťovna poskytuje.