Celkem sto šedesát celoobličejových masek dopravila šumperským zdravotníkům letecká pošta, konkrétně skupina Piloti lidem.

Ochranné masky s výměnným filtrem poskytují větší bezpečí než nejvyšší třída respirátorů s označením FFP3. Jsou tak skvělou ochranou proti případné nákaze koronavirem.

Masky využijí lékaři a sestry na ARO a také na infekčním oddělení, jejichž lůžka jsou vyhrazena pro péči o koronavirové pacienty a ty s podezřením na tuto nemoc.

V těžkých chvílích se dokážeme semknout

Masky vyvinula a do nemocnic je distribuuje České vysoké učení technické společně s Iniciativou Covid-19. Ta vznikla s cílem pomoci záchranným složkám, které se zejména na začátku koronavirové epidemie potýkaly s nedostatkem ochranných pomůcek a prostředků. Iniciativa sdružuje odborníky v krizových odvětvích i zájemce z řad veřejnosti.

„Chtěl bych poděkovat všem, kdo se na tak úžasném projektu podílí. Jestli na něco pandemie poukázala, tak skutečnost, že se v těžkých chvílích dokážeme semknout a pomoci tam, kde je to nejvíc potřeba,“ sdělil předseda představenstva šumperské nemocnice Martin Polach.

Roušky i laskominy

Obrovská vlna solidarity se vzedmula také mezi dobrovolníky, neziskovými organizacemi, drobnými podnikateli i většími firmami. Nemocnici dobrovolníci darovali například přes dva tisíce ušitých roušek. Kromě toho nemocnice získala darem respirátory, hygienické potřeby nebo dezinfekci. Řada společností dodává zaměstnancům nemocnice jídlo či laskominy: ať už výbornou kávu, zákusky, energetické tyčinky, nealkoholická piva nebo kofolu.

Personálu i klientům Interny Zábřeh darovaly děti ze základní školy Boženy Němcové a studenti Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci roušky, barevné dekorace, sladkosti, ale i dopisy s poděkováním.

„Chtěl bych všem za pomoc poděkovat. Opravdu si toho nesmírně vážíme. Pro nemocnici je to obrovská motivace, když víme, že na nás myslí takové množství lidí,“ dodal Martin Polach.

Na infekčním léčí nakažené pacienty

V areálu Nemocnice Šumperk se nachází odběrové místo pro lidi s podezřením na onemocnění novým koronavirem. Nemocnice takových lidí ve všední dny otestuje zhruba třicet, o víkendu a o svátcích počty testovaných klesají zhruba na polovinu. Zdravotníci také odebírají vzorky pro testování v terénu, do kterého nemocnice zapojila vlastní vozidlo i posádku.

„V prvním dubnovém týdnu byli přijati na infekční oddělení Nemocnice Šumperk pacienti s diagnózou Covid-19. Jsou a nadále dle potřeby budou hospitalizování na speciálně připraveném infekčním oddělení zcela odděleně od všech ostatních provozů. Diagnóza Covid-19 se objevila taktéž u pacientky, která byla do naší nemocnice přeložena z jiného zdravotnického zařízení,“ informoval manažer pro vnější vztahy Nemocnice Šumperk Zdeněk Brož.