Město Šumperk má do konce roku 2022 vydraženou cenu plynu a elektřiny na burze v Kladně.

„Konkrétně u Pražské plynárenské společnosti,“ konkretizovala mluvčí města Šumperka Soňa Singerová.

Také město Jeseník má na rok 2022 energie již nakoupené, a to za stejnou cenu jako pro rok 2021.

„To znamená, že si příští rok z důvodu růstu cen energií nepřiplatíme,“ podotkla mluvčí města Jeseníku Lucie Musialová.

Ani v Zábřehu s nákupem energií nevyčkávají. Na rok 2022 má město nakoupeno tři čtvrtiny potřebného objemu elektřiny na plynu, na rok 2023 čtvrtinu.

„I přesto jsou náklady téměř dvojnásobné. Snažíme se je maximálně snižovat. Zateplujeme budovy, energie nakupujeme na burze,“ přiblížila mluvčí města Lucie Mahdalová.

Jak v Zábřehu, tak v Šumperku jsou největšími „žrouty“ energie bazény. V Šumperku se přidává i zimní stadion.

„Co se týká zimního stadionu, tam odběr spadá pod rámcovou smlouvu, kterou má uzavřenou město Šumperk s Pražskou plynárenskou,“ sdělil předseda správní rady Podniků města Šumperka Miroslav Pospíšil.

Na šumperský krytý bazén dodává energie společnost Sateza. Část jich pochází z kogenerační jednotky, která zároveň vyrábí elektrickou energii.

„Tam je energie exkluzivně levná, protože je oproštěna o distribuční poplatky, které normálně konečnou cenu pro zákazníka zatěžují až padesáti procenty. Druhý zdroj je ze sítě, kdy Sateza energii přeprodává. Ve smlouvě se Satezou máme napsánu klazuli, že nepřekročí sazbu, kterou mají Šumperské sportovní areály u ostatních odběrných míst. V tom máme cenovou pojistku, že ceny nemohou navýšit nad smlouvu s Pražskou plynárenskou,“ rozebral Miroslav Pospíšil.

Na zábřežském bazénu kvůli růstu nákladů v září mírně navýšili vstupné.

„Od ledna 2022 dojde pravděpodobně k dalšímu zdražení,“ konstatovala Lucie Mahdalová.

Jeseník krytý bazén nemá, nejvíce elektřiny a plynu polyká budova Pentagonu. Těsně za ním následuje spotřebou elektřiny veřejné osvětlení.

„Další objekty pak mají spotřebu podstatně nižší,“ uzavřela Lucie Musialová.