„Už řešíme spíše detaily stavby, jestli bude mít dlažba takovou barvu nebo jinou, jaký odstín bude na zdi a rozhodně se bude pokračovat přes zimu,“ řekl starosta Bernartic Mojmír Michálek (ODS).

Zimní přestávku si v Bernarticích nemohou dovolit. „V květnu začínáme zkušební provoz a v červnu zde budeme poprvé pořádat obecní hody,“ dodal Michálek ke stavbě, na kterou po deseti letech žádostí získala jeho obec z evropské pokladny dotaci ve výši jednatřiceti milionů korun.

Hlavní budova bývalého statku už má modrou fasádu. Uvnitř najdou v klubovnách zázemí různé spolky. Vznikne zde i hudební zkušebna, protože Bernartice se mohou pochlubit hned dvěmi kapelami. Hlavně ale v domě bude velký sál. V obci totiž nemají žádnou místnost, kde by se mohli její obyvatelé scházet při společenských událostech. Všechno kulturní i sportovní dění se odehrává na hřišti a při špatném počasí mají lidé smůlu. Nemají se kde schovat.

Proměnou prochází i bývalá stodola, která se promění na zemědělské muzeum a v menší, vedle stojící budově vznikne řemeslná dílna, kde budou své umění předvádět košíkáři a další řemeslníci.