Příští rok je nahradí nové odlitky. Souvisí to celkovou rekonstrukcí radniční budovy, která zahrnuje opravu fasády včetně ozdobných prvků.

Sochy, které měří kolem tří metrů, sundával s velkou opatrností jeřáb. Předtím je ale bylo nutné rozřezat, spojené jsou totiž z několika dílů.

Práce řídil akademický sochař René Tikal, do jehož restaurátorské dílny sochy poputují.

„Jsou vytvořené z umělého kamene. Nejdříve vyrobíme formy, pak pořídíme odlitky. Vše potrvá kolem dvou let, musejí se totiž dodržovat technologické procesy i pauzy, nutné je také chemické ošetření,“ vysvětlil restaurátor René Tikal.

Sochy ale už dávno originály nejsou, ty totiž stejným způsobem nahradily odlitky v roce 1999. Tehdy ale provedení nebylo kvalitní a menší části soch časem začaly opadávat. Nikdo z chodců naštěstí k úrazu nepřišel.

„Je to už nebezpečné, to je důvod, proč se vše musí udělat znovu a lépe,“ dodal René Tikal.

Podle Moniky Paulové z oddělení státní památkové péče nejsou původní sochy nijak umělecky cenné a ani provedení originálů není řemeslně precizní.

„Mají hodnotu spíš jen jako součást architektury celé budovy,“ konstatovala Monika Paulová.

Honosná figura v průčelí nad schodištěm představuje císaře Ferdinanda I, za jehož panování se v roce 1562 Šumperk vykoupil z poddanství a stal se královským městem.

Rudolf I. Habsburský, který se na budově nachází hned vedle, byl svého času poručnickým držitelem Moravy.

Roland má své místo na severovýchodním nároží, nejedná se ale o známého hrdinu z dob Karla Velikého. Rytíř v plášti a smečem symbolizuje odznak městské pravomoci.