Naposledy zanikly přechody ve druhé polovině listopadu z Družstevní a části Nádražní ulice v Mohelnici. Na více než kilometr dlouhé výpadovce z města směrem na jižní obchvat a Úsov tak už nezůstal jediný.

„Nechápu, proč ty přechody zrušili. Jezdí tady spousta aut, jak se máme dostat na druhou stranu ulice? Přitom na jedné straně je obytná čtvrť a na druhé obchody nebo pošta a taky tudy lidi chodí do práce do Siemensu," postěžovala si důchodkyně Marie Jílková.

Posledním impulzem ke zrušení zeber byla nehoda, která se stala na přechodu u pošty. V polovině října tady osobní auto srazilo jednaosmdesátiletou seniorku. Policie na základě bezpečnostní inspekce přechod označila za rizikový a požadovala jeho zrušení.

Přechody v této části města už neodpovídaly současným požadavkům na bezpečnost silničního provozu. Silnice je tady moc široká, chybí nasvětlení a řidiči mezi parkujícími auty na přecházející chodce špatně vidí.

„Problém je, že podle zákona je chodec povinen přechod použít, pokud tam je. Když ale přechod není, může si vybrat pro přejití jiné místo, které může být v danou chvíli bezpečnější i vzhledem k provozu či parkujícím autům," obhajoval požadavky na zrušení přechodů na jednání zastupitelstva policista Michal Miterko z Dopravního inspektorátu v Šumperku.

Miliony na přechody

Město plánuje obnovu přechodů tak, aby odpovídaly normám. Bude ho to ale stát miliony. „Máme už připravenou dokumentaci i vydané stavební povolení pro celou Družstevní ulici," řekl starosta Mohelnice Pavel Kuba.

V rozpočtu pro příští rok, který zastupitelé schválili ve středu 9. prosince, vedení města na obnovu přechodů vyčlenilo přes dvanáct milionů korun. Zebry se tak do Družstevní ulice příští rok vrátí. Budou už ale upravené tak, aby odpovídaly všem normám. Znamená to, že vozovka se v místech pro přecházení zúží a budou nově osvětlené.

„Projekt řeší také vybudování parkovacích zálivů a smíšenou stezku pro chodce a cyklisty. Ta povede od pošty po pravé straně ve směru od centra až k Penny Marketu, kde bude přejezd pro cyklisty na druhou stranu komunikace. Odtud bude stezka pokračovat až k hřbitovu," doplnil Pavel Kuba.

Dalšího přechodu se chodci dočkají v Třebovské ulici. Město chce zároveň požádat o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož může získat až pětaosmdesát procent nákladů. O příspěvek požádá také Olomoucký kraj, kterému patří komunikace v Družstevní ulici.

Nové zebry v Žulové

Do obnovy přechodů se na začátku listopadu pustili v Žulové. Všech šest zeber přes silnici první třídy ve městě zmizelo před rokem. Nyní zde stavbaři budují tři: u autobusové zastávky u stavebnin, v centru u komerční budovy a naproti schodišti ke škole. Práce by měly skončit ještě letos.

Obyvatelé městečka po obnovení přechodů volali.

„Silnice první třídy je frekventovaná, troufnu si říct, že víc, než některé komunikace v Jeseníku. Jezdí tudy tranzit do Polska, dřevaři, zemědělci. Někdy je to opravdu síla," konstatoval starosta Žulové Radek Trsťan.

Vybudování trojice přechodů vyjde na 2,3 milionu korun. Polovinu nákladů na stavební část uhradí Olomoucký kraj. Akci prodražují požadavky nových norem. V centru města tak vyrostlo více než deset sloupů s lampami, které budou nasvětlovat okolí zeber.

Na obnovu přechodů vypsal dotace Olomoucký kraj. Díky tomu se mohou cítit bezpečněji například lidé v Libivé, kde je místo pro přecházení přes hlavní tah z Mohelnice na Zábřeh nově osvětlené. Nové přechody u autobusových zastávek mohli díky krajské dotaci vybudovat i v Hrabišíně.