Nové zabezpečení vzniklo poté, co Báňský úřad rozhodl, že se rozlehlá jáma zasypávat nebude. Náklady na zlikvidování propadu odhadovalo ministerstvo financí na sto milionů korun. Nové zabezpečení vyšlo na zlomek této částky.
Propadlinu Žebračka a přilehlý prostor odděloval od okolí již v minulosti šestnáct set metrů dlouhý plot. Přes něj však pronikaly měsíčně desítky lidí, kteří se chtěli dostat do blízkosti průrvy a nerespektovali zákaz vstupu. Hrozil jim úraz, země v okolí jámy totiž není stabilní.
Aby do propadu a navazujícího podzemí neměli lidé přístup, nařídil loni v dubnu inspektor Obvodního báňského úřadu v Ostravě Žebračku zasypat, a tak zlikvidovat. Proti se však postavila Památková inspekce. Žebračka je totiž od roku 1994 kulturní památkou.
„Inspektor zjevně překročil své pravomoci. Závazný příkaz vydal nejen v rozporu se zákonem o státní památkové péči, ale i s dalšími právními předpisy," uvedlo na svém webu ministerstvo kultury.
Památková inspekce podala žádost o přezkoumání rozhodnutí Báňského úřadu a ten nakonec příkaz k likvidaci Žebračky zrušil. Zároveň Ministerstvo financí zrušilo veřejnou zakázku na zasypání propadu, jejíž cena se odhadovala na sto milionů korun.
Státní podnik DIAMO, který uzavřené doly v okolí Zlatých Hor spravuje, proto propad zabezpečil jiným způsobem. Velkou jámu nyní od okolí odděluje bytelné oplocení. „Jedná se o plot tvořený díly sestavenými ze svařovaných sítí s povrchovou úpravou, který se buduje například okolo fotovoltaických elektráren," sdělil Jan Kotris, vedoucí střediska RD Jeseník. To spadá pod odštěpný závod GEAM státního podniku DIAMO.
Plot navíc chrání elektronická zařízení. „Oplocení je hlídané pomocí dotykových kabelů, senzorů a snímají jej kamery. Signál se přenáší na pult služby, která pro nás tuto ostrahu zajišťuje," doplnil Kotris. Nové zabezpečení funguje od října a překonat se jej zatím nepokusil nikdo.
Na místě však zůstává i původní plot, které ohraničuje širší poddolované území. I zde se může země kdykoli propadnout.
Důlní propadlina Žebračka se nachází na rozhraní okresů Jeseník a Bruntál nedaleko poutního místa Maria Hilf u Zlatých hor. Vznikla v dubnu 1985 propadem stropu těžební komory. Oválná průrva měří 95 krát 55 metrů a její maximální hloubka je až 40 metrů.
Propadlou dobývku v roce 1995 vyhlásilo Ministerstvo kultury za kulturní památku. Podle místních by mohla být zpřístupněna, což by do regionu přilákalo návštěvníky. Obliba hornických památek totiž mezi turisty stoupá.
„Podle monitoringu turistických cílů je například Hornické muzeum v Příbrami třetí nejnavštěvovanější technickou památkou v České republice," řekl před časem generální ředitel agentury Czech Tourism Rostislav Vondruška.