Nejprve nebylo možné vjet s mechanismy do podmáčených polí, teď zase opakované deště znemožňují sklizeň obilí, protože dosušování po sklizni výrazně zvyšuje náklady.

Všichni čekají průměrné výnosy asi o deset procent horší, než byly loni, a s mírně sníženou kvalitou danou rozvojem plísní a houbových chorob.

„Nedávná vichřice nám umlátila porosty řepky od Dubicka po Mohelnici - někde čtyřicet, jinde až devadesát procent porostů podle toho, jak postupoval hlavní větrný proud. Čekáme velký propad tržeb, protože výnos bude poloviční,“ řekl Roman Musil ze společnosti Dubická zemědělská.

Vichřice poškodila i ozimý ječmen. Porosty jsou polehlé nebo s polámanými klasy, což ztíží sklizeň a zhorší kvalitu zrna.

Letošní žně jsou velmi náročné na organizaci. Bouřky jsou totiž lokální. Často prší na jednom konci rajonu zemědělského podniku a na druhém konci je sucho, takže farmáři objíždějí pole a zkoumají, kde by se dalo sklízet.

„Tři teplé dny střídají tři dny dešťů. Pokaždé na dva dny vyjedeme a pak zase přijde studená fronta. Sklizeň je opravdu složitá,“ uvedl Musil. Když zralé obilí dvakrát zmokne, ztrácí na kvalitě. U polehlých porostů navíc začne ve vlhku klíčit zrno v klasech.

Velké problémy způsobují deště při kosení podmáčených luk a při sušení sena. „Dvě třetiny trávy z prvního kosení jsme odvezli do kompostu, protože seno zmoklo a shnilo. Teď začínáme séct podruhé. Bohužel srážky, které nenapadly v dubnu a květnu, kdy panovalo sucho, padají teď. Vždycky je lepší, když prší na jaře než v létě,“ řekl Jan Fajt ze zemědělské společnosti Palomo Loštice.

Ozimý ječmen má Palomo ze tří čtvrtin sklizený, ale pšenice naštěstí ještě není zralá, takže zásadní problém na Lošticku zatím nenastal. „Ale jestli to střídavě deštivé počasí bude pokračovat ještě čtrnáct dní, bude to mít velmi nepříznivý vliv na kvalitu sklizně,“ doplnil Fajt.

Specifická situace je na Jesenicku, kde bylo při povodni v závěru června zatopeno pět set hektarů polí - především s mákem.

„Tak ohromný spad vody na metr čtvereční by způsobil škody všude. Zemědělci jsou smíření s tím, že podobná pohroma je může postihnout kdekoliv,“ řekl Jiří Gonda ze šumperské Agentury pro zemědělství a venkov.