Petra Procházka byl dlouholetým politikem. Šestnáct let zasedal v zastupitelstvu města Jeseníku. V letech 2006 až 2010 byl starostou města, mezi lety 2010 a 2011 a 2014 a 2018 zastával post místostarosty. Více než deset let by předsedou Euroregionu Praděd, v letech 2000 a 2020 byl zvolen do zastupitelstva Olomouckého kraje.

Profesí byl Petr Procházka pedagog. Učil na základní škole v Jeseníku, poté byl ředitelem základní školy v Mikulovicích. Po svém odchodu z postu neuvolněného místostarosty se vrátil na pozici ředitele hotelové školy v Jeseníku, v jejímž čele stál až do své smrti.

Petr Procházka se zabýval i regionální historií.

Výstavba parkoviště za kulturním domem a rekonstrukce Postřelmovské ulice v Zábřehu, říjen 2022
Staveniště v centru Zábřehu zůstane přes zimu. Důležitou ulici ale zprovozní

„Jesenicko je můj domov. Jsem patriot, který zná obě strany hor, i lidi, kteří zde žijí. Vím velmi dobře, že náš kout země byl zejména před druhou světovou válkou, na jejím konci a několik let poté osudem těžce zkoušen a s následky se vyrovnáváme dodnes. Jako historik jsem tu dobu podrobně studoval a podle příběhů skutečných lidí napsal knihu Příběhy z pohraničí,“ uvedl v rozhovoru před senátními volbami v roce 2012, v nichž kandidoval.

Byl rovněž autorem publikace 750 let města Jeseník.

Známý byl Petr Procházka svou náklonností ke sportu. Běhal na lyžích, jezdil na kole, hrával basketbal. V roce 2013 stál u obnovy Závodu míru jako jeho prezident. Tento sportovní podnik se od té doby jezdí v Jeseníkách jako mistrovství jezdců do 23 let.

„S Petrem Procházkou odešla výrazná osobnost novodobých dějin města Jeseníku,“ uvedli zástupci města Jeseníku.