Mojmír Michálek byl nejdéle sloužícím starostou na Jesenicku i v širokém okolí. Funkci zastával od prvních voleb v roce 1990 až do své smrti, tedy neuvěřitelných devětadvacet let.

„Tvrdím, že kandidovat už musím, protože nic jiného než starostu dělat neumím,“ odpověděl s trochou nadsázky před loňskými komunálními volbami Deníku na otázku, zda se bude opět ucházet o místo v obecním parlamentu.

Ve své obci zanechal za bezmála třicetileté působení nesmazatelnou stopu. V posledním desetiletí například vesnice prošla kompletní rekonstrukcí po ničivé povodni, která se jí prohnala v roce 2009. Bernartice přitom patřily k nejpostiženějším obcím v regionu.

Zásadní podíl měl Mojmír Michálek také na obnově Tančírny v Račím údolí. Obec Bernartice pod jeho vedením tuto budovu získala do svého vlastnictví a zrekonstruovala. Ze zchátralé dřevostavby, která stála na prahu zániku, se tak stala perla celých Rychlebských hor, která ročně láká tisíce turistů.

Bernartice měly pod jeho vedením rozpracováno několik dlouhodobých projektů, například nový vodní zdroj nebo biocentrum Tomíkovice. V zápise z každého zastupitelstva bylo patrné, jak se postupně posouvají kupředu. Bohužel je jisté, že tyto projekty Mojmír Michálek dokončit nestihne.

Poslední rozloučení se koná v sobotu 18. května ve 14 hodin v bernartickém kostele svatých Petra a Pavla.