„Zimu vyprovázím rád, dělal jsem to už jako kluk,“ zdůvodnil účast místní senior, který k sobotní procházce přibral i kočárek. „Kdo by se netěšil na jaro, a když ho můžeme přivolat…,“ přidaly se přítomné maminky.

„Už od roku 2004 takto společně vítáme jaro,“ řekla k dnes už tradiční akci Eva Kaplánková, předsedkyně spolku Svébohovan, který se obyvatelům v obci stará o udržení místních tradic.

„Je to jedna z našich prvních venkovních akcí, v dubnu například upalujeme čarodějnice. Slétají se k nám z celého regionu,“ pozvala na sedmadvacátého příštího měsíce Kaplánková.

Letos počasí svébohovskému vítání jara přálo, což bylo poznat i na počtu účastníků. Do průvodu za Moranou se řadili v celých rodinách. Posílit je přijeli turisté z nedalekého Zábřeha.

„Každý rok jezdíme, je to taková naše tradiční jarní akce,“ zavzpomínala na více jak desetiletou spolupráci se Svébohovanem Magdalena Schwarzová z KČT Zábřeh. „Loni nás bylo patnáct, letos jsem přivezla celý autobus,“ okomentovala zájem o letošní první turistickou vycházku, která na vítání jara do Svébohova přivedla účastníky napříč všemi věkovými kategoriemi.

Díky ohni, vodě a skořápkovým suvenýrům z náhrdelníku paní Zimy, si z něj odnášely největší zážitky především děti.

Autorka: Vladimíra Bartoňová