VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zkuste Šokáček, besedu s poutníkem či hrabenovský masopust

Region - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 7. týden.

15.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

16. 2.

Výročí jeskyně Na Špičáku oslaví výstavou

Zlaté Hory – Městské muzeum ve Zlatých Horách a galerie Snop připravily ke 130. výročí zpřístupnění jeskyně Na Špičáku výstavu Paměť podzemí u Supíkovic. Vernisáž se uskuteční v úterý 16. února od 17 hodin. Galerie Snop je otevřena od úterý do pátku od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Tajemné podzemí pod kopcem Velký Špičák je známo od nepaměti. S jistotou lze tvrdit, že patří mezi nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě. První zmínka o labyrintu chodeb se objevila v prospektorském sborníku v polovině patnáctého století. Poprvé se jeskyně otevřela návštěvníkům před 130 lety. Výpravy doprovázel průvodcem, lidé si na cestu svítili karbidovou lampou nebo svíčkou. Výstava je založená na fotografiích z historie až po současnost, k vidění bude také model nejznámější „srdcové! Chodby v reálním měřítku. Výstava potrvá do 22. března. 

17. 2.

Poutník se podělí o své cestě pěšky do Španělska

Šumperk – O svém putování pěšky z Česka do Santiaga de Compostela bude vyprávět v Městské knihovně v ulici 17. listopadu v Šumperku Patrik Kotrba. Beseda je na programu ve středu 17. února od 18.30 hodin.

„Cesta trvala tak dlouho, že už snad ani nebyla cestou, ale životním stylem. Spal jsem pod širým nebem, v lesích a čerpal odtud inspiraci pro verše a písně, nocoval jsem na skále nad mořem, sledoval nádherný východ slunce," řekl ke své cestě poutník. Vstupné na besedu, doplněnou o promítání fotografií i přednes básní, je padesát korun. (zak)

Severské filmy nabídnou především drsný humor

Zábřeh – Od středy 17. února do 2. března prožije zábřežské kino Retro pořádný mráz, proběhne zde totiž přehlídka kinematografie skandinávských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima.

Drsný severský humor, syrová dramata a mrazivé detektivní příběhy dokreslí překrásná skandinávská příroda. Během tří týdnů bude možné v Retru zhlédnout čtyři snímky z Norska, Finska a Dánska. V nabídce je vtipná „oddychovka" All inklusive, černohumorný akční thriller Lovci hlav, drama Beatles a neotřelá hořká komedie Mrzout.

„Snímky většinou oplývají hravostí, originalitou a nadhledem a vždy dokážou něčím překvapit. Proto jsme se rozhodli je nabízet i zábřežským diváků," vysvětluje vedoucí kina Věra Smrčková.

Festival se snaží vyjít vstříc také divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné a přitom jsou nezbytné pro pochopení příběhu.

„Podle ohlasů barevné titulky vítají i slyšící diváci, kterým usnadňují orientaci ve složitějších dialozích," dodala Smrčková. 

Klicperovo divadlo otevře kutloch

Jeseník – Bez bab aneb Kutloch – takový je název komedie německého dramatika Kristofa Magnussona. Inscenaci přiveze ve středu 17. února do jesenického Divadla Petra Bezruče Klicperovo divadlo z Hradce Králové. Děj inscenace se odehrává v nákupním centru a vše se bude dít kolem manželů na útěku. Pilot, programátor, manažer a hasič musejí doprovázet své polovičky při nákupech.

„Souhrou okolností se všichni začnou pravidelně vídat ve zdejší staré kotelně, kterou přemění na tajný pánský koutek. Doufají, že v samčím kutlochu budou v bezpečí a sami sebou, ale není to tak jednoduché, jak si původně představovali," uvedli ke hře organizátoři. Hra, která začíná v 19 hodin, je v předplatném, volné vstupenky si lze dokoupit za 250 korun. 

Odborník poradí zahrádkářům

Rapotín – besedu o tom, jak správně pěstovat rostliny pořádá ve středu 17. února od 16.30 hodin v zasedací místnosti kulturního centra v Rapotíně místní zahrádkářský svaz. Posluchači se od odborníka přes zahrady Petera Gajdoštína dozvědí, jak rostliny pěstovat, jak je ošetřovat proti škůdcům a která hnojiva jsou nejlepší pro jejich kvalitní růst. Po přednášce bude možnost zakoupení kvalitních semen pro sadbu. (zak)

19. 2.

Šokáček, to je přehlídka amatérských divadel

Staré Město – Třídenní přehlídku amatérských souborů Šokáček připravuje na tento víkend divadelní sdružení ŠOK z Loučné nad Desnou. Festival se uskuteční v kulturním domě ve Starém Městě.

Přehlídku odstartuje v pátek 19. února od 19 hodin divadlo Morávia Vápenná muzikálem Šakalí léta. V sobotu v 10 hodin vstoupí na jeviště profesionální host přehlídky Slunečnice z Brna, které nastudovalo představení pro děti Hrajeme si s pohádkou.

Odpolední program, který začíná ve dvě hodiny, obstarají Anekdoty Antona Pavloviče Čechova v podání Václava z Václavova. Ve čtyři hodiny bude scéna patřit jesenickým studentům gymnázia, kteří nastudovali komedii Študáci a kantoři," prozradili další program pořadatelé.

V sedm hodin večer je pak na ředě detektivka Past na osamělého muže, kterou přiveze divadlo SemTamFór ze Slavičína. O sobotní tečku se postarají herci studia Divadla Draz z Hradce králové, kteří neservírují komedii God' does't like piccolo aneb Piccolo se neříká

Nedělní dopoledne bude patřit pohádce Dlouhý, Široká a Bystrozraký v podání hrackých herců. Opona se zvedne v 10 hodin.

S přehlídkou se rozloučí od 14 hodin Naši furianti v nastudování studia Slovanský tyátr Olomouc.

„Vstupné na jednotlivá představení je padesát korun, lístky na dopolední pohádky přijdou na 30 korun, permanentka na celou přehlídku je za 150 korun," dodávají pořadatelé. Občerstvení pro diváky i spoubory je zajištěno včetně teplé kuchyně. 

19. – 21. 2.

Mistr vaří císařskou kuchyni

Zlaté Hory – Kouzla v oblasti kulinářství bude předvádět od pátku 19. do neděle 21. února v penzionu Rejvíz ve Zlatých Horách mistr svého oboru šéfkuchař Jaroslav Sapík. Hostům restaurace bude servírovat císařskou kuchyni. 

20. 2.

V Hrabenově pořádají masopust

Hrabenov – Tradiční hrabenovský masopust vypukne v sobotu 20. února v centru vesnice. Od 10 hodin bude místní řezník nabízet před kulturním domem zabíjačkové speciality. Ten, kdo si nakoupí vepřové dobroty, dostane polévku zdarma. Masky budou mít odpoledne sraz U Bínů, průvod se odtud vydá ve tři hodiny ke kulturnímu domu. Zde bude připraveno vystoupení dětí TJ Sokol Hrabenov a malých herců z divadelního kroužku při základní škole. V osm hodin večer pak vypukne masopustní zábava s pochováváním basy. K tanci a poslechu hraje skupina Relax, pořadatelé slibují tombolu a bohaté občerstvení. Vstupné je 60 korun. 

21. 2.

Nedělní pohádka bude o Vrbové víle

Jeseník – Nedělní pohádka, kterou do Jeseníku přiveze 21. února Divadýlka Okýnko z Českých Budějovic, zavede diváky k Vrbové víle. Její osudy budou moci návštěvníci sledovat v Divadle Petra Bezruče od 15 hodin. Vstupenka přijde na 50 korun. 

Pražští herci předvedou manželský poker

Rapotín – Francouzská konverzační komedie se známými pražskými herci – taková je nabídka kulturního centra v Rapotíně na neděli 21. února. Inscenace s názvem Manželský poker autora Marca Camolettiho je prošpikovaná inteligentním humorem a zábavnými slovními hříčkami. V hlavních rolích se představí Jiří Langmajer, Daniela Šinkorová, Kateřina Pindejová a další známé osobnosti. Pomyslná opona se zvedne v sedm hodin večer. 

23. 2.

Ekolog přiblíží klady a zápory kleče

Šumperk – Odborný pohled na problematiku nepůvodní kleče v nejvýše položených partií Národní přírodní rezervace, to bude hlavním tématem přednášky, která se uskuteční v úterý 23. února ve vile Doris. Volnočasové centrum pozvala na šestou hodinu večer Jindřicha Chlapka ze Správy CHKO Jeseníky. Vstup na besedu je zdarma.

Autor: Jiří Zatloukal

Autor: Redakce

15.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šumperští Draci proti Novému Jičínu. Ilustrační foto

Draci i podruhé na svém ledě deklasovali Nový Jičín s nulou

Závod Hard v Jeseníku.

Zaměstnanci Hardu se odstupného od firmy nedočkají

Zloděj se servírkou z hotelu odtáhli šedesátikilový trezor

Jen pár dnů stačilo jesenickým kriminalistům k objasnění vloupání do hotelu, během kterého pachatelé odnesli celý trezor s penězi.

Priessnitz zahrají na Rejvízu. Možná úplně naposledy

Kultovní kapela Priessnitz zahraje příznivcům na svém rodném Jesenicku.

Na tratích Šumperska bude dunět Velký Hektor

Mohla skončit ve šrotu nebo rozebraná na náhradní díly. Díky železničářům ze šumperského depa se však lokomotiva zvaná Velký Hektor vrátila do Šumperku. Historický kousek by v budoucnu měl vozit cestující při historických akcích.

Hlasujte pro NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ STROM v kraji

ANKETA / Jaký vánoční strom je letos v Olomouckém kraji ten nejkrásnější? O tom rozhodujete právě vy. Svého favorita můžete podpořit hlasem v anketě pod tímto textem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT