Ministerstvo pro místní rozvoj uvolnilo po sérii kontrol většinu ze zadržované pětašedesátimilionové dotace na výstavbu lyžařského areálu Příčná ve Zlatých Horách na Jesenicku.

Město se dočkalo dlouho očekávaných milionů korun. Jednání ale nekončí. Z ministerstva přiteklo jen devadesát procent slíbených prostředků.

„Dle závěrů kontrol, které byly zaměřené na dodržování pravidel veřejné podpory, posouzení průběhu výběrového řízení na dodavatele a provozovatele areálu, není důvod dotaci neproplatit. Na základě pokynu ministra Jiřího Čunka již byl vydán platební příkaz,“ uvedl Jan Štol z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

Informaci potvrdil i starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.). „Devadesát procent z pětašedesátimilionové dotace už máme na účtu,“ řekl Rác.

Boj o zbylé peníze

Ve hře je ale stále ještě deset procent, kterých se Zlaté Hory nehodlají vzdát. Ministerstvo je podle Štola zadrželo proto, že město nenaplnilo dohodnutý počet zaměstnanců, kterých podle dohody má v areálu pracovat patnáct.

„Místa jsou a postupně se naplňují. Ústní jednání s ministerstvem dopadla úspěšně. Zbylou částku očekáváme každým dnem, ale dokud nebudeme mít peníze, nechci nic předjímat,“ řekl starosta. O tom, co by pro město znamenalo nepřiznání zbylé částky, odmítá mluvit. „Byly by to jen spekulace,“ dodal Rác.

Ministerstvo pro místní rozvoj zablokovalo dotaci téměř na rok kvůli podezření z porušení podmínek pro její přidělení. Velkou kritiku si vysloužil způsob, jakým radnice postupovala při výběru nájemce.

Všechny sporné body už město odstranilo. Zmizel i problém s nájemcem. Jiří Pavlík totiž nezaplatil v termínu roční pronájem a město s ním vypovědělo smlouvu. Letošní zimu už bude město provozovat areál ve vlastní režii.

Skiareál Příčná za 126 milionů korun, na který město získalo z fondů Evropské unie a ze státu dotaci ve výši téměř pětašedesáti milionů korun, dokončili ve Zlatých Horách koncem roku 2006. Kvůli nedostatku sněhu ale nejmodernější středisko přivítalo první lyžaře až v březnu následujícího roku.