Bazén v léčebně Edel slouží dětským pacientům a druhý na Bohemě zase hostům tohoto sportovního centra. Ve Zlatém jezeře, které je přírodní rezervací, je koupání zakázáno. Z obřího projektu aquaparku v nedalekých polských Glucholazích zbyla jen díra v zemi. V okolí nejsou ani zatopené lomy, které jsou vyhledávanou atrakcí na Žulovsku. „Chybí tu jakákoli vodní plocha. Proto chceme postavit víceúčelové zařízení pro sport a rekreaci. Kromě tělocvičny, sauny, fitnes centra by zde byl i bazén,“ prozradil starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.). Do výstavby venkovního koupaliště se ale město rozhodně pouštět nechce. Tržby by podle starosty nepokryly náklady na provoz. Proto se město přiklonilo k projektu krytého bazénu, který by sloužil celoročně.

Na plavecký areál už desítky let čekají obyvatelé města i přilehlých obcí. „Pokud to jde, jezdíme do České Vsi nebo Jeseníku. Jinak sedíme doma na zahradě. V tom případě je plně využívaná koupelna se sprchou,“ přiblížil situaci Jan Hýžďala ze Zlatých Hor. Záměr radnice rozhodně vítá. „Už aby to bylo,“ připojuje se jeho žena.

Nové centrum by mělo vyrůst na pozemku proti škole. Radnice už má v rukou studii. Kdy se ale ve městě na česko-polské hranici nového centra dočkají, to je ve hvězdách. Tak obrovskou investici si město ze svého rozpočtu dovolit nemůže. „Máme schválené finance na projektovou dokumentaci. O dotaci se budeme ucházet v některém z evropských fondů,“ dodal Rác.