Když Tomáš Kajnar mluví o svém životním závodě, i po čtrnácti dnech mu nabíhá husí kůže.

„Skoro pět minut jsem jel padesát, šedesát kilometrů v hodině. A najednou si pamatuji řev trenéra a v helmě ten vítr, šustot. Nic víc jsem nevnímal," popisuje Tomáš Kajnar, pro něhož je zážitek z Itálie pořád velmi čerstvý.Zlatohorský handicapovaný cyklista Tomáš Kajnar na mistrovství v Itálii.

„Jirka Ježek (český vítěz paralympiád v cyklistice, pozn. red.) měl taky husí kůži. Říkal, že za sedmnáct let, co je v profi peletonu, takový posun jako u mě neviděl," přiznává Tomáš Kajnar.

Jeho úspěch byl překvapením pro všechny. Výsledky tréninků vůbec nenaznačovaly, že by mohl atakovat rekord. Sedmnáctivteřinový rozdíl mezi jeho dosavadním osobním maximem a časem, který zajel, je propastný.

„Vždycky jsem napálil starty. Před závodem mi trenér řekl, ať odstartuji na padesát procent," prozrazuje závodník, co podle jeho názoru kromě spousty dřiny stálo za jeho úspěchem.

Nebyla to však jen změna taktiky, která Tomášovi pomohla. Před mistrovstvím vůbec poprvé v životě absolvoval tréninkový kemp s Duklou Praha, kde měl k dispozici profesionálního trenéra a maséra. Do té doby s koučem komunikoval zpravidla na dálku a trénoval na silnicích od Pradědu po Červenohorské se­dlo.

Dřív dacan, teď reprezentant

Není mu líto, že takovou možnost nedostal dřív než ve svých osmatřiceti letech?

„Je. Trenér mi říkal, že jsem talent od přírody A to jsem byl ještě dacan. Než jsem se dostal k cyklistice, normálně jsem pil a kouřil," přiznává obyvatel Zlatých Hor.

Jako obyvatel malého města se ocitl ve zvláštní situaci.

„Jsem už starý pes, obyčejný údržbář v hotelu. Najednou mi gratulují k šestému místu na světovém mistrovství. Vždyť se zase nic takového nestalo," říká skromně.

Březnové klání bylo posledním nominačním závodem na letošní paralympiádu.

„Lidé se mě ptají, jestli Rio vyjde, nebo ne. Odpovídám jim, že nevím. Udělal jsem pro to všechno, říká sportovec, pro něhož je současná nejistota asi nejhorším obdobím.

Zda si má na září rezervovat letenku do Brazílie, se Tomáš Kajnar dozví během několika týdnů.