Město Němčice nad Hanou na Prostějovsku, s necelými dvěma tisíci obyvatel, se do soutěže přihlásilo už po několikáté.

„Teď jsme uvedli novinku, zjednodušený web pro seniory a myslím, že se lidem líbí," řekla po vyhlášení Hana Mikulčíková, která má internetovou prezentaci města na starost.

Na stříbrné příčce se umístilo město Šternberk na Olomoucku, které zároveň získalo i třetí cenu na poli elektronické služby. Za rezervační systém a komunikaci s občany.

Mapa s výsledky voleb

V kategorii obcí zvítězila Náměšť na Hané na Olomoucku.

Prvenství ve stejné kategorii si z Olomouce odváželi zástupci obce už loni a radost jim tehdy udělala i cena veřejnosti.

Ovšem ani letos neodcházeli jen s jednou skleněnou cenou. Obsadili ještě druhé místo za nejlepší elektronickou službu a to za web pro seniory.

„Říkala jsem si, že minulý rok jsme si vybrali cenu veřejnosti i první místo a že to stačí. Na našich webových stránkách se však neustále pracuje. Mám šikovnou pracovnici, která je neustále krmí novými informacemi a lidem se líbí. I když teď chystáme novou grafiku," prozradila náměšťská starostka Marta Husičková.

Jedno zlato putovalo i na sever Olomouckého kraje, do Šumperka. První místo město získalo za nejlepší elektronickou službu, konkrétně za volební aplikaci.

„Nečekali jsme to, ale těší nás to. Je to jednoduchá aplikace, která propojuje mapový portál města s volebními výsledky. Občan zjistí, kde jsou ve městě volební místnosti a okrsky, může se i podívat na grafické vyhodnocení vlastních voleb," sdělil šumperský místostarosta Marek Zapletal.

Celostátní finále v dubnu

Soutěž Zlatý erb letos dospěla do šestnáctého ročníku, krajské kolo se uskutečnilo pojedenácté. O vítězství usilovalo třináct měst a obcí Olomouckého kraje.

„O výsledku rozhodovala porota posuzující z hlediska grafického zpracování, obsahu povinně zveřejňovaných informací, přehlednosti a přístupnosti pro handicapované občany. Komisi tvořili zástupci Olomouckého kraje, neziskových organizací a médií," informovala tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Doplnila, že slavnostní vyhlášení celostátních výsledků, kam postupují i ti nejlepší z našeho regionu, se uskuteční 7. dubna v Hradci Králové. 

Výsledky krajského kola soutěže Zlatý erb:

Nejlepší webová stránka města

1.místo: Němčice nad Hanouwww.nemcicenh.cz

Web Němčic nad hanou

2.místo: Šternberkwww.sternberk.eu

Web Šternberka

Nejlepší webová stránka obce

1.místo: Náměšť na Hanéwww.namestnahane.cz

Web Náměště na Hané

2.místo: Loučná nad Desnouwww.loucna-nad-desnou.cz

Web Loučné nad Desnou

3.místo: Libinawww.libina.cz

Web Libiny

Nejlepší elektronická služba

1.místo: Šumperk: Volby Šumperk

2.místo: Náměšť na Hané: Verze pro seniory

3.místo: Šternberk: Rezervační systém a LiveAgent (komunikace s občany)

Cena veřejnosti

Ústín, okres Olomouc (www.ustin.cz)

V loňském roce ve Zlatém erbu soutěžilo 11 měst a obcí. Tehdy zvítězily stránky Olomouce a Náměště na Hané, nejlepší službu měl Zábřeh a cenu veřejnosti získala rovněž Náměšť na Hané.