Hranice je však i po vstupu do Shengenského prostoru pro policisty těžce prostupná. Proto jeseničtí kriminalisté i uniformovaní policisté jednají s polskými kolegy o možnostech bližší spolupráce.

O nutnosti této dohody svědčí i případ z poslední doby. Na policii v Jeseníku mají hlášené vloupání do obchodu v Mikulovicích. Už první indicie naznačují, že pachatel přišel z druhé strany hranice. Policejní pes vede policisty jednoznačně k nedaleké hraniční čáře, ale u ní pátrání končí.

„I když nás psovod přivedl až k polské hranici, nemůžeme jít za ni. Nejdříve musíme vše hlásit do Ostravy. Systém je složitý. Ani po vstupu do Schengenského prostoru není pro policisty snadné překročit hraniční kameny a narušit tak cizí státní prostor,“ nastínila problém mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Stejné problémy řeší i polští policisté. Proto nový velitel jesenické policie Ladislav Sohr i obě koordinátorky vyjeli do Polska projednat podmínky pro přeshraniční pronásledování i dalších forem pomoci. „Polští policisté mají informace o problematických osobách. Mají dobrou místní znalost a v případě pátrání po pachateli potřebujeme informace z druhé strany,“ uvedla Neubauerová.

Zatímco policie na dohodu o spolupráci teprve čeká, hasiči již mohou překonávat hranice bez problémů.