„Vzhledem k tomu, že se mi nepodařilo přesvědčit vedení města o nezbytnosti vytvoření ucelené koncepce vzdělávání v našem městě a že se mi nepodařilo přesvědčit kolegy na radnici o nutnosti vytvoření dostatečné kapacity dostupných a sociálních bytů ve městě, rozhodla jsem se k 31. srpnu rezignovat na funkci místostarostky,“ zdůvodnila svůj krok Irena Jonová.

Irena Jonová byla jako jediná do městského zastupitelstva zvolena za ČSSD. Do funkce místostarostky ji nominovalo uskupení Šumperáci, které získalo čtyři mandáty. Koalici vytvořilo s hnutím ANO 2011 (šest mandátů) a uskupením Pro Šumperk (tři mandáty). Rozhodující čtrnáctý mandát pro utvoření většiny dodala právě Jonová.

Podle Šumperáků rezignací místostarostky vyvrcholila radniční krize.

„O tom, že koaliční spolupráce na radnici nefunguje jak by měla, už si cvrlikají vrabci na střeše. Ireně bychom chtěli z celého srdce poděkovat. Neměla a nebude to mít vůbec lehké,“ uvedlo uskupení.

Vedení města k celé situaci vydalo prohlášení. V něm se píše, že působení Ireny Jonové na radnici od začátky provázely konflikty.

„Její prohlášení, že se nepodařilo přesvědčit vedení města o nezbytnosti vytvoření ucelené koncepce vzdělávání v Šumperku, se nezakládá na pravdě. Podobný dokument na odboru školství, radě města či v zastupitelstvu nikdy nepředložila. Dementujeme i její informaci o tom, že radnice nevytváří dostatečnou kapacitu sociálních bytů,“ uvádí se v dokumentu.

„I z těchto důvodů vedení radnice její rozhodnutí o odchodu vítá, a považuje je za jediné východisko výhodné pro všechny strany,“ stojí dále.

Několik variant

K celé věci se vyjádřil i starosta Tomáš Spurný.

„Chápu, že se ve vedení města musela paní Jonová potýkat s náročnými výzvami, odlišnými než kterým čelila na své předchozí pozici ředitelky střední školy. Vedení města vyžaduje trpělivost a vytrvalost při práci, neboť většina významných plánů naší koalice je časově náročná a cesta k nim je často trnitá. Občas je nutné činit i kompromisy, ustoupit z vlastních názorů nebo zájmů a dohodnout se s partnery,“ komentoval situaci.

Současná koalice odchodem místostarostky nekončí.

„Budeme od Šumperáků očekávat brzké konkrétní návrhy na řešení této situace. Věřím, že mezi svými kandidáty mají dostatek kvalifikovaných a zkušených lidí, z nichž by některý mohl v práci paní Jonové úspěšně pokračovat,“ dodal starosta Spurný.

Podle Šumperáků existuje několik variant dalšího uspořádání vedení města.

„Tyto varianty musíme nejprve projednat s kolegy z kandidátky a koaličními partnery,“ uvedlo uskupení. Nástupce Ireny Jonové budou zastupitelé volit 19. září.