Útulek nechá čipovat psy, které nabízí k adopci.

„Když se pak pejsek novému majiteli zatoulá a najde ho městská policie, pomocí čtečky čipů lehce zjistí, komu patří. Pejsci se tak nemusí vracet do útulku,“ řekla vedoucí provozu útulku Michaela Walterová.

Druhou zásadní změnou je zavedení adopčního poplatku ve výši 1100 korun. Zaplatí jej člověk, který si zvíře osvojí. Útulek tím chtěl zamezit případům, kdy se o zvířata zajímali bezdomovci nebo sociálně slabí lidé, u nichž bylo evidentní, že by péči o zvíře finančně nezvládali.

„Poplatek svůj účel zatím plní. Díky němu se pokryjí náklady na čipování a očkování psů, v podstatě nám z něj nic nezůstává,“ dodala Michaela Walterová.

Útulek se loni dočkal též rekonstrukce vnitřních prostor, zejména zázemí pro zaměstnankyně. Zařízení slouží pro potřeby města Zábřehu a okolních vesnic. V loňském roce jím prošlo 117 psů a z toho čtyři vrhy štěňat.

V uplynulém roce útulek dárci podpořili přibližně 1 tunou granulí, 45 kilogramy těstovin a rýže, třemi stovkami konzerv a sto sedmdesáti kapsičkami a paštikami. Dále také kosmetikou, dekami, úklidovými prostředky či výživou pro štěňata.