„Předpokládali jsme, že pokud vydalo ministerstvo a CHKOJ souhlas se stavbou lyžařského areálu Kouty, kde došlo k zásadnímu zásahu do přírody a turistické infrastruktury, bude vyznačení nových tras samozřejmostí,“ uvedl v odvolání Mičunek.

Popsal možnosti, jaké dnes turisté mají: K horní nádrži mohou dojít od horní stanice lanovky po čtyři a půl kilometru dlouhé silnici, po níž zároveň jezdí cyklisté.

„Z praxe je známo, že většina turistů odmítá jít zpátky stejnou cestou a logicky hledá za dobré viditelnosti nějakou zkratku. A tak volí různé pěšinky, jejichž průběh není zcela zřetelný, sešlapávají travnatý porost na svahu Mravenečníku a hledají správný směr. Bohužel to může být při nízké viditelnosti i velmi nebezpečné, mohou snadno zabloudit,“ upozorňuje Mičunek.

Dalším důvodem pro vyznačení nových tras je propojení lanovky s hlavním hřebenem přes Mravenečník, horní nádrž a Františkovu myslivnu. To by umožnilo podnikat horské okružní túry.

Sporné trasy leží na katastru Loučné nad Desnou. Právě obec měla jejich vyznačení zaplatit. Odvolávat se nebude.

„Pořád doufáme, že i kdyby značkaři s odvoláním neuspěli, podaří se dohodnout s ochranáři nějaký jiný způsob, jak oklikou turisty do oblasti Mravenečníku dostat," řekl starosta Loučné Pavel Martínek (ČSSD).