Zničení historicky cenných základů ovšem rozhořčilo památkáře, takže Olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) podalo Okresnímu státnímu zastupitelství v Šumperku podnět k vyšetřování. Policie případ odložila.

„Podnětem se zabývalo oddělení hospodářské kriminality. Kriminalisté zjistili, že všechny zainteresované strany věděly, že se ve stavebních pracích bude pokračovat, takže ze strany investorské firmy se nejednalo o trestný čin,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Základy Nové brány na rohu ulic Lužickosrbské a Na Hradbách ulici loni na podzim objevili archeologové z šumperského Vlastivědného muzea, kteří na místě ještě před stavbou polyfunkčního domu prováděli archeologický průzkum. Podle památkářů se mělo nalezené středověké zdivo buď v postavené budově prezentovat, nebo je alespoň po zdokumentování opět zakonzervovat zeminou a zachovat tak pro budoucnost.

Jedna ze dvou šumperských městských bran, tzv. Nová brána, byla vybudována kolem roku 1520 Petrem ze Žerotína a představovala součást kamenných městských hradeb, postavených v téže době. Zachovaná část hradeb je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek. Archeologové nález základů brány, zbořené v roce 1860, v těchto místech předpokládali. Zachovalý stav zdiva je ale překvapil.

„Tento typ středověké architektury je na střední a severní Moravě velmi vzácný, proto jsme nález pokládali za velmi cenný. Bohužel, nyní se zachovala pouze fotodokumentace,“ konstatoval Pavel Michna Národního památkového ústavu Olomouc.