Konkrétně vloni vydala zoo za potravu přes pět milionů. Nejdražším strávníkem je gepard– jedna šelma zchované smečky sežere maso za sedmdesát tisíckorun.

„Jeden gepard denně spotřebuje 1,5 kilogramu masa. Musí to být nejkvalitnější svalovina z králičího, hovězího, kuřecího, skopového a krůtí steaky. Dvakrát týdně mají všechny šelmy hladovku. Ta se však netýká březích samic a mláďat,“ řekla mluvčí zoo Hana Labská.

Zoo chová na čtyři stovky druhů zvířat a každé potřebuje jiné složení jídelníčku. „Kvalitní a správně sestavená potrava je velmi důležitá proto, aby zvířata dobře prospívala,“ uvedla Labská.

Živit zoologickou zahradu není nic levného

Například plameňáci se před patnácti lety nemohli rozmnožovat, protože nedostávali velmi drahé korýše, které potřebují na podporu toku a rozmnožování. „Sušené drobné korýše jim přidáváme ve speciálním krmivu a například v loňském roce už měli pět mláďat,“ poznamenala.

Významnou část jídelníčku býložravců tvoří granule a obiloviny. Těch skončilo v žaludcích žiraf, antilop, zeber, kozorožců, oslů, koz a ovcí za více než milion korun. „Speciální krmná směs pro žirafy přišla zoo na sto padesát tisíc korun, k tomu je nutné připočítat ještě výdaje za seno a slámu za více než tři sta tisíc korun,“ vypočítávala Labská.

Součástí jídelníčku řady zvířat jsou vejce. Za ty zoo vloni zaplatila přes třicet tisíc korun.