VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel: Zoologickou zahradu chtěli úředníci zrušit

Olomouc - Zdeněk Slavotínek nastoupil do Zoologické zahrady na Svatém Kopečku v roce 1963 jako zootechnik. V roce 1984 se stal ředitelem a po třiadvaceti letech ve funkci teď odchází do důchodu. Chce si odpočinout a přečíst i hromadu knih, která se mu za ta léta nakupila.

28.12.2007
SDÍLEJ:

Zdeněk SlavotínekFoto: DENÍK/archiv

Odstupující ředitel zoo na Svatém Kopečku v Olomouci Zdeněk Slavotínek mluví o svých začátcích i o problémech

„Tehdy před lety jsem četl ve Stráži lidu inzerát, že nově vznikající svatokopecká zoo shání zootechnika. Protože jsem v tu dobu pracoval na školním statku v Zemědělské technické škole v Olomouci, řekl jsem si – to je ono, odedávna jsem po něčem takovém toužil. Přihlásil jsem se a aniž bych to očekával, přijali mě. Nastoupil jsem 1. prosince 1963 a hned jsem tak trochu přišel o iluze,“ říká Zdeněk Slavotínek.

Jak to, že jste přišel o iluze?

Předtím jsem zootechnika dělal, takže jsem věděl, co tato práce obnáší. Ale v zoo jsem dělal skladníka, řidiče, zootechnika, prostě co bylo potřeba. V té době měla zahrada všeho všudy dvacet zaměstnanců a každý dělal všechno. Postupem času, jak se zoo rozvíjela, se to zlepšovalo.

Po dvaceti letech jste se stal ředitelem. Byly začátky těžké?

Nenastupoval jsem s tím, že budu dělat ředitele. Šel jsem pracovat do zoo, protože mám rád zvířata. Ze zootechnika jsem se stal náměstkem a pak v roce 1984 ředitelem. Od začátku jsem se snažil zahradu popotáhnout výš. Rád bych se ještě vrátil k roku 1964, kdy zoologické zahradě hrozilo zrušení.

Na tehdejších „vyšších místech“ se objevil názor, že je potřeba zoologické zahrady redukovat, a bohužel se to mělo týkat i naší zoo. Dnes se tomu můžu jen usmívat. Postupem let jsme dosáhli třetí největší návštěvnosti v České republice.

Trochu mi váš příběh připomíná i příběh Radomíra Habáně, vašeho nástupce…

Kolega Habáň je velmi šikovný mladý člověk. Většinou to není tak, že by se ředitelem stal někdo z vlastních řad. Stávají se jimi lidé, kteří mají různé ambice a hlavně známé. U nás se to ale podařilo a věřím, že kontinuita mezi stávajícím a budoucím vedením nebude nijak narušená. Mládí a progresivita pomůže dalšímu růstu zahrady.

Kdy vlastně olomoucká zoo vznikla?

Zakládala se v roce 1953 a o tři roky později byla otevřená. V centru Olomouce ve Smetanových sadech vznikl počátkem padesátých let provizorní zookoutek. Veřejnost a zejména děti o něj projevily velký zájem. Rozšířením zookoutku se začal vážně zabývat tehdejší Krajský národní výbor v Olomouci a jeho realizací pověřil odbor přírodních věd Krajského vlastivědného muzea. 3. června 1956 byla zoo slavnostně otevřena.

Do roku 1989 byla zoologická zahrada budovaná v akci Z, což je svým způsobem tragédie. Úspěchy to byly spíše fiktivní . Když se stavěl pavilon za dva miliony, tak práce za milion šest set tisíc korun měla být udělána zadarmo, pomocí brigádnických hodin. Skutečnost ale byla jiná, pavilon nakonec přišel na tři miliony.

Měla být zoologická zahrada na Svatém Kopečku od začátku?

Míst bylo navrženo několik, mimo jiné to byl také olomoucký Výpad. Tam by ale byly do budoucna nedozírné potíže a také by byl problém s místem na rozšiřování zoo. Vybudovat zoo na Svatém Kopečku byla velmi rozumná myšlenka. Zahrada ze svého pěkného umístění těží do dneška. Krásné prostředí, ve kterém se nachází, nám závidí mnoho ze všech patnácti zoo v republice.

Byl to, domnívám se, téměř geniální nápad zde zahradu vybudovat. Jednu malinkou chybičku bych však přeci jen našel. Prakticky od prvních let existence zoo se potýkáme s nedostatkem vody. Ochuzuje nás to o možnost chovat například tučňáky nebo lachtany.

Při dnešních cenách vody je to prakticky neřešitelná situace. Museli bychom se napojit na městský vodovod a ceny jsou hodně vysoké. Zatím máme svoji vodu, máme čtyři vrty a vodárnu. Díky nim jsme výdajů za vodu v zásadě ušetřeni.

Byly i další problémy, se kterými jste se musel potýkat?

Jsme příspěvkovou organizací což znamená, že nemůžeme fungovat bez pomoci, která se skládá z příspěvku zřizovatele a různých sponzorských darů. Domnívám se, že naše zoo nehospodaří spatně, dosáhli jsme padesátipětiprocentní soběstačnosti. Což znamená, že na víc jak polovinu provozních nákladů si vyděláme vlastními silami. Není to víc proto, že zoologické zahrady v Česku nemají možnosti jako ty v zahraničí.

Vstupné se tam pohybuje v přepočtu kolem pěti set korun. Kdyby bylo možné přistoupit na to, že se vstupné bude pohybovat kolem tří až čtyř set korun, budeme soběstační. Ale u nás k tomu ještě neuzrála doba. Proto se stále potýkáme s nedostatkem peněz.

Myslíte si, že by lidé dali tři sta korun za lístek?

Současná lavina zvyšování cen, která samozřejmě bude zdražovat i provoz zoologických zahrad, to nedovolí. Přecházíme z pěti na devítiprocentní DPH . Kupní síla obyvatel Česka je na to příliš slabá.

Je něco, co této zoo chybí?

Čas od času děláme průzkum, co by tady návštěvníci chtěli mít. Chtěli by slony! Při loňských komunálních volbách mě ale potěšila olomoucká ODS, která si dala do programu, že slony v zoo pro obyvatele zajistí. Domnívám se , že je to uskutečnitelná věc.

Je těžké získávat zvířata?

Získat zvířata pro zoo není zdaleka tak složité, jako postavit pro ně vhodné prostory. Jsme členy evropské a světové unie zoologických zahrad a tam jsou kladeny vysoké nároky na chov zvířat. Také záleží na tom, o jaký druh zvířat se jedná. Například sehnat gorily pro budoucí pavilon lidoopů, který se snad v zoo začne stavět již v roce 2009, je velmi složité.

Jak to, kolik stojí?

Chov a obchodování s ohroženými druhy podléhá velmi přísným mezinárodním předpisům. Všechna zvířata, která žijí v zajetí, jsou také již v zajetí narozena a v mnoha případech i několik jejich předchozích generací. Jejich chov je řízen koordinátory, které stanovuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Zahrady si dávají zvířata zadarmo, platí se pouze náklady na přepravu a příslušné veterinární a správní poplatky.

Pokud zoo chce chovat nový druh zvířat, který patří mezi ohrožená vyhubením, asociace projekt nejdříve posuzuje a zkoumá, zda vše odpovídá příslušným nárokům toho kterého druhu na chov. Pokud jsou tato kritéria splněna, koordinátor chovu rozhodne, zda, kdy a která zvířata dostaneme.

A budete mít gorilu?

Věřím, že ano. Projekt je velmi kvalitní. Nejedná se však jen o gorily, v pavilonu lidoopů by měli žít i orangutani a šimpanzi.
S opicemi jste ale měli i problémy…

Vždy, když se udělá něco nového, jsou s tím problémy. Jsme zvyklí, že opice jsou v zoo chovány ve výbězích a pavilonech, kam k nim má přístup maximálně chovatel. Řekli jsme si, že by bylo zajímavé, kdyby opice měly volný prostor a lidé by v něm také procházeli. Ideální by asi ale bylo, aby návštěvníci chodili v nějaké zamřížované chodbě a opice se pohybovaly okolo.

Zkusili jsme jít jinou cestou. Udělali jsme společný výběh a hned od začátku jsme návštěvníky upozorňovali, aby se nesnažili s opicemi navázat kontakt a zejména je nekrmili. Lidi ale krmili a dospělo to do fáze, že opice návštěvníkům kradou nejenom pet láhve a potraviny, ale občas i fotoaparáty, brýle nebo peněženky. Pro nepostižené je to legrace a pro postižené trauma. Naučili jsme z opic dělat zloděje.

Jsou naopak úspěchy, na které jste pyšný?

Určitě je to narození žirafích dvojčat v roce 1999. Byla to spíš náhoda. Dvojčata se u žiraf rodí velice zřídka a pokud se v některé zoo narodila, většinou brzy po porodu uhynula. Úspěchem je hlavně to, že se dvojčata podařilo odchovat do dospělosti. Dnes samička Kabuki žije u nás a její bratr Kabu působí v ostravské zoo jako hlavní plemeník. Jejich narození bylo raritou, úspěšný odchov ukázkou kvalitní práce chovatelů, zoologů a veterinární lékařky. Počet mláďat žiraf , která v olomoucké zoo přišla na svět, snad již příští rok dosáhne čtyřicítky.

Chtěl jste někdy s ředitelováním skončit?

Asi ano a je to právě teď. Myslím si, že už je čas, abych změnil směr. Řada mých spolužáků je už na onom světě a myslím si, že bych nemusel pracovat až do poslední chvíle. Rád bych ještě cestoval. S myšlenkou odchodu už koketuji asi pět let. Nyní jsem dozrál k tomu, že bych měl skončit.

Nebude vám práce chybět?

Teď hned mi chybět nebude. Za určitou dobu ale třeba ano, ale věřím, že nemám dveře zavřené a že se sem budu chodit dívat, jak se zoo daří. A samozřejmě, pokud bude zájem, tak rád i přispěji vým názorem.

Co po Novém roce čeká na vašeho nástupce?

Je potřeba být vždy připravený a mít nachystané projekty a plány. V této chvíli tomu tak je. Plán stavby pavilonu lidoopů je ve fázi, kdy je vydané i stavební povolení. Otázka ale je , kdy se dočkáme kýžených peněz z Evropské unie. Je to velká suma. Město Olomouc by ji nemohlo samo zafinancovat, přesto zařadilo tento plán do svých priorit. Ostatní projekty jsou sice menší, ale ne méně podstatné. Důležité je, aby se návštěvníci alespoň každý druhý rok dočkali nějakých novinek. Domnívám se, na základě dlouholetého pozorování vývoje návštěvnosti nejenom naší zoo, že mimo počasí má právě toto zásadní vliv na návštěvnost.

Do konce roku už je pár dní, co budete dělat první týden v novém roce?

Určitě si ho budu užívat a uvítám i to, že si déle pospím. Teď vstávám před šestou hodinou, ale když je víkend tak to rád protáhnu do půl osmé. První týden bude tedy ve znamení delšího spánku. Dále mám nachystaných spoustu aktivit, které jsem zatím odkládal. Říkal jsem si, až budu nemocný nebo až budu v důchodu, tak konečně přečtu tu obrovskou hromadu knih, kterou mám doma. Dva tři měsíce mě to určitě bude bavit, pak uvidím, co bude dál.

28.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 15 700 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonický, písemný!!!, , Požadavky:, - min. základní vzdělání , - akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách , - trestní bezúhonnost, - zdravotní průkaz, - organizační a komunikační schopnosti, spolehlivost, flexibilita, - ochota pracovat v církevní organizaci v souladu s jejím posláním, - řidičský průkaz skupiny B výhodou , - základní znalost práce na PC výhodou, , Popis pozice: , - přímá práce s uživateli služeb, kteří trpí demencí nebo Alzheimerovou chorobou , - pomoc při vytváření individuálních plánů, - zpracovávání a vedení potřebné dokumentace, - práce v nepřetržitém provozu, noční služby , , Zaměstnanecké výhody: , - příspěvek na obědy, - 6 týdnů dovolené, , Žádosti se strukturovaným životopisem zasílejte do 24. 8. 2018 e-mailem na adresu: info@jesenik.charita.cz, nebo poštou na adresu: Charitní dům sv. Anežky, Mírové nám. 68, 790 55 Vidnava. Do předmětu e-mailu nebo na obálku je nutné napsat "výběrové řízení". , Zaslané materiály se uchazečům nevracejí, po skončení výběrového řízení budou skartovány, maily vymazány. K ústnímu pohovoru budete pozváni, pokud splňujete dané požadavky, proto nezapomeňte uvést kontakt., Charita Jeseník si vyhrazuje právo výběrové řízení zrušit nebo místo neobsadit.. Pracoviště: Charitní dům sv. anežky vidnava, Mírové náměstí, č.p. 68, 790 55 Vidnava. Informace: Monika Polášková, +420 731 135 941,584 452 537.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 20 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník stavebních strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 10.8.2018 !!!, První kontakt telefonický!, , Pracoviště: okres Jeseník, , Požadavky zaměstnavatele: , - strojnický průkaz, nebo alespoň praxe min 300 hod - strojnický průkaz zajistí zaměstnavatel, , , 4.4.2018. Pracoviště: Pavel štefanský - pracoviště, 790 01 Jeseník 1. Informace: Pavel Štefanský, +420 602 825 248.

Výroba - Pomocní pracovníci při povrchové těžbě Dělník v 28 000 Kč

Pomocní pracovníci při povrchové těžbě Dělník v lomu - štípač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 10.8.2018 !!!, První kontakt písemný !!!, , Zaměstnavatele požaduje:, - dobrý zdravotní stav, odpovídají pracovní pozici!!!, - praxe v oboru vítana, nikoliv podmínkou, , Pracovní náplň: zpracování kamene, šípání, , Zaměstnavatel nabízí: , - zajímavé platové ohodnocení, - jistotu zaměstnání v perspektivní firmě, - možnost příspěvku na dopravu, - termín nástupu dle dohody , , Místo výkonu práce: lom Žulová IV. (bývalý RALUX), , Zájemci se mohou hlásit: , -zasláním písemné nabídky a stručného životopisu (CV) na e-mail: matl.vladislav84@gmail.com. Pracoviště: Resta dakon s.r.o.- provozovna lom žulová iv., 790 65 Žulová. Informace: Vladislav Mátl, +420 730 126 158.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jsme rodinná, stabilní, dlouhodobě rostoucí strojírenská společnost orientovaná na perfektní výsledek pro své zákazníky, kterým nabízíme širokou škálu činností, konkrétně obrábění, lisování, svařování, povrchové úpravy. Pyšníme se tituly jako Odpovědná firma roku, Inovátor roku a patříme mezi 100 nejlepších firem v ČR. , , CO BUDETE DĚLAT: , * Vychystávat materiál z regálů ve skladě. , * Zásobovat pracoviště. , * Vizuálně kontrolovat expedované položky. , * Položky k expedici správně napočítáte, vychystáte na paletu a zabalíte. , * Palety přesunete na určené místo k expedici. , , CO BUDETE KE SVÉ PRÁCI POTŘEBOVAT: , * Znalosti či zkušenosti ze skladu. , * Oprávnění, nebo delší zkušenost s řízením VZV. , * Ochotu řídit retrak., * Zkušenost s prací na PC výhodou. , , ZA VAŠI BEZCHYBNOU A RYCHLOU PRÁCI VÁM NABÍZÍME: , * Budete důležitým článkem pro plynulé zásobování výroby i expedice zákazníkům. , * Možnost částečně pracovat u PC – zaškolíme vás do Heliosu. , * Stabilní zaměstnání v přátelském kolektivu. , * Práci na jednu směnu (od 4 nebo od 6 hod ráno). , * Pravidelně vyplácenou mzdu a proplacené všechny přesčasy. , , Pracovní doba: 6:00 - 14:00, 14:00 - 22:00, , Kontakt: životopis e-mailem. Pracoviště: Zlkl, s. r. o. - prac. 1, Olomoucká, č.p. 784, 789 83 Loštice. Informace: Martina Brázdilová, +420 731 453 854.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Venkovní areál termálního akvaparku ve Velkých Losinách
30

O termály je obří zájem, čeká je částečná přestavba a růst

Farmářské trhy. Ilustrační foto.

Jeseník nabídne farmářské trhy, kejklířskou slavnost i setkání básníků

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Draci mají cenný skalp slovenského prvoligisty, porazili Skalici

Vítězstvím 3:2 po samostatných nájezdech začali šumperští hokejisté třídenní trip po slovenských kluzištích. Na úvod si poradili se Skalicí. Svěřenci kouče Jozefa Zavadila navíc mohli slavit i po základní hrací době.

Prohra se ctí. Šumperk padl s Uničovem 0:1, v poháru končí

FOTOGALERIE / Měla to být jasná záležitost. Třetiligový Uničov přijel k 1. kolu pohárového duelu do Šumperku v pozici favorita.

Unikátní mauzoleum se dočkalo záchrany. Podívejte se

Kapli s hrobkou rodu Kleinů v Sobotíně nečeká zánik. Restaurátoři na ohrožené památce dokončují první etapu záchranných prací. Stavba si v době svého vzniku honosností nezadala s podobnými díly předních šlechtických rodů v českých zemích. Obec by jí postupně ráda vrátila původní krásu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT