Základní škola Jeseník bude od středy 11. března uzavřena včetně družiny a školního klubu. Po dobu uzavření školy budou dětem zrušeny i obědy. Žáci Základní školy Jeseník obdrží podle slov jejího ředitele Dominika Liberdy úkoly na doma a jejich rodiče mají sledovat web školy s aktuálními informacemi.

Veškerá představení až do příštího týdne zrušilo Divadlo Šumperk.

„Příští týden v sobotu má být premiéra. Tu jsme zatím nechali otevřenou, o jejím případném zrušení rozhodneme tento pátek,“ sdělil ředitel šumperského divadla Matěj Kašík.

Kromě zákazu kulturních, sportovních, společenských akcí, uměleckých a náboženských akcí nad sto osob jsou od středy zavřené rovněž základní, střední a vyšší odborné školy.

„Co se týče základních škol, nebudou fungovat vůbec. Žádné družiny, žádné lyžařské výcviky. Budou fungovat jen školní vývařovny, kam si chodí senioři pro obědy. A budou otevřené tělocvičny pro skupiny, které je mají v pronájmu. Mateřské školy by zatím fungovat měly,“ popsala situaci v Šumperku mluvčí města Soňa Singerová.

Zábřeh: Velké akce nebudou, menší asi ano

Vyhlášené restrikce se dotknou i Zábřežské kulturní. Ta akce naplánované do kulturního domu neruší a vstupenky nevrací.

„U nejbližších akcí, kterých se týká opatření ministerstva zdravotnictví, bude jednáno o stanovení náhradního termínu. Pokud se nepodaří stanovit náhradní termín, akce bude zrušena a vstupné bude vráceno,“ popsal postup jednatel Zábřežské kulturní Zdeněk David. Provoz zábřežského kina Retro pokračuje s tím, že počet návštěvníků každé akce je omezen na devadesát.

Do konce března se týká těchto akcí: 3 verze života (12. 3.), Štístko a Poupěnka (15. 3.), Škwor (20. a 21. 3.) a Václav Neckář (26. 3.). Kurzy v kulturním domě pokračují bez omezení.

Provoz kina Retro v Zábřehu pokračuje s tím, že počet návštěvníků každé jednotlivé akce je omezen na devadesát. Týká se všech filmových projekcí, přednášky Zlaté vábení Yukonu (11. 3.), festivalu Expediční kamera (14. 3.), vernisáže S foťákem na zádech (17. 3.), Listování Bitevní pole (19. 3.) a koncertu Wilsne! (27. 3.).

Letošní plesovou sezonu by naopak restrikce příliš ovlivnit neměly.

„U nás plesová sezona o víkendu skončila,“ konstatoval ředitel Katolického domu v Zábřehu. Větší akce zde až do Velikonoc neplánují, prostory si však pronajali lidé na oslavy či rodinná setkání.

„Co se týče menších soukromých akcí, kde je uzavřená společnost, tam musí rodina zvážit, jestli je uspořádají a své příbuzné pozvou,“ dodal Josef Klimek.

Infekční oddělení v prostějovské nemocnici, jediné v Olomouckém kraji
Olomoucký kraj má první případ nemocného koronavirem, jde o manažera

DK Šumperk: Ples vůbec nebude

Dům kultury v Šumperku překládá koncert Pokáče, který se měl uskutečnit ve středu 11. března, na 5. května. Zakoupené lístky zůstávají v platnosti. V sobotu 14.3. se neuskuteční Taneční soutěž O pohár starosty města, v současné době se hledá jiný termín (zřejmě v září).

Ve stejný den se neuskuteční ani ples Když město tančí, akce se ruší bez náhrady, zakoupené vstupenky budou vráceny v pokladně domu kultury. V pondělí 16.3. se neuskuteční koncert z cyklu Preludium - Klára Gibišová + ZUŠ Šumperk – v současné době je v jednání náhradní termín, vstupenky zůstávají v platnosti.

Dům kultury musel bez náhrady zrušit v neděli 22.3. Nedělní pohádku a pondělní kulturu školám. Koncert skupiny Katapult, který je na programu v pátek 27. 3. zatím zůstává v platnosti.

Nový termín však organizátoři hledají pro akci Blues Aperitiv, která se měla konat v sobotu 28.3. Všechny ostatní kurzy a taneční poběží v tradičních termínech, protože jejich návštěvnost nedosahuje kapacity sto osob.

Nový druh koronaviru nese označení SARS-CoV-2 a způsobuje chorobu COVID-19.
V kraji testováno 12 lidí na koronavir, pozitivní zatím nebyl nikdo

Zrušen hokej i veřejné bruslení

Divadlo Šumperk ruší zatím čtyři představení, a to Tučňáci koláč nesvedou (út 10. 3.), koncert Šumperského dětského sboru Vítání jara (pá 13.3.), Sladké mámení (so 14. 3.) a Amadeus (út 17.3.). S následujícími akce divadlo zatím počítá.

Centrum Doris v Šumperku ruší všechny akce až do odvolání.

Kino Oko Šumperk zatím hraje to, co je na programu, situace se však může změnit. Aktuální informace jsou na webu kina.

Městská knihovna v Šumperku ruší do konce března všechny kulturní a vzdělávací akce.

„Všechny byly naplánovány do velkého sálu, který má kapacitu 180 osob. Běžné půjčování čtenářům zatím pokračuje bez přerušení,“ sdělila ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

Na zimním stadionu v Šumperku se kromě sportovních utkání se do neděle 15.3. ruší i veřejné bruslení.

Plavecký areál v Zábřehu zůstává v provozu

„Na bazény se prozatím protiepidemická opatření nevztahují. Každé pondělí probíhají sanitace, několikrát denně dezinfikujeme plochy a povrchy chlorovými prostředky a v zásobnících naleznete antibakteriální mýdlo celoročně,“ uvádí Plavecký areál Zábřeh.

Starosta Zábřehu k aktuální situaci: „Koronavirus velmi ovlivní naši každodennost, když už se nepodařilo naši zemi ochránit od infekce. Sledujeme aktuální vývoj, město Zábřeh a příspěvkové organizace včetně škol vycházejí z centrálních opatření a nařízení. Hlavně nepanikařit!“

Mohelnice bez Šípa i Josefovské zábavy 

Městská kulturní zařízení Mohelnice ruší kulturní akce ve velkém sále domu kultury.

Mimořádné opatření se týká těchto akcí: Veselá trojka Pavla Kršky ve středu 11. 3. 2020; Josefovská zábava v sobotu 14. 3. 2020; Minipárty s Karlem Šípem ve čtvrtek 19. 3. 2020; Dívčí válka v úterý 24. 3. 2020. Vstupné na tyto jednotlivé akce se bude vracet vždy od termínu, kdy se akce měla konat.

Provoz mohelnického kina, bazénu a sauny zatím zůstává nezměněn.

Jeseník: Medvídci zrušeni, Žalman přeložen

K restrikcím přistoupila i Městská kulturní zařízení Jeseník. V Divadle Petra Bezruče se ruší nedělní pohádka Včelí medvídci zpívají a vstupenky na toto představení budou vráceny. Úterní pořad Klasika Viva a koncert Pavla Lohonky Žalmana budou přeloženy na náhradní termín, vstupenky se zatím nevrací.

V Kině Pohoda se ruší veškerý program až do neděle 15. března, veškeré vstupenky lze vrátit O tom, zda budou příští týden promítání probíhat, bude MKZ včas informovat. Totéž platí i pro divadelní představení. Knihovna Vincence Priessnitze zatím funguje beze změn.

Předseda vlády Andrej Babiš (vpravo) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili 10. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru
Česko zakázalo kvůli koronaviru akce nad sto lidí. Školy zůstanou zavřené

Jeseník zprovoznil speciální stránky

Město Jeseník zřídilo speciální stránky s oficiálními informacemi o aktuální situaci www.jesenik.org/koronavirus

Základní škola Jeseník bude od středu 11. března uzavřena včetně družiny a školního klubu. Po dobu uzavření školy budou dětem zrušeny i obědy. Žáci Základní školy Jeseník obdrží podle slov jejího ředitele Dominika Liberdy úkoly na doma a jejich rodiče mají sledovat web školy s aktuálními informacemi.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník