Ve středu dorazilo do České republiky 150 tisíc kusů rychlotestů na koronavirus. „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poté oznámil, že rychlotesty okamžitě letecky míří prioritně do zasažené oblasti na Litovelsku a Uničovsku,“ informoval před polednem hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Od včerejška o tom jednáme s krizovým štábem a je několik variant,“ uvedl Kohout.

„Důrazně jsme prosili, aby se vyřešila jakákoliv možnost vedoucí k rychlejšímu odběru a následnému testování. Je potřeba urychlit odběry zejména u přímých kontaktů, to by dnes měla být priorita,“ zopakoval starosta Litovle.

Hygienici denně indikují osoby, u nichž mají být odběry provedeny. Jsou jich desítky a může jich být i více, podle probíhajícího trasování.

„Je to na kapacitních možnostech subjektů, které tyto odběry zajišťují,“ reagovala již v úterý večer krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Odběry provádí zdravotnická záchranná služba, která má omezené kapacity. Podle informací Deníku jsou v jejích denních možnostech na dvě desítky odběrů. Do odebírání vzorků u osob, které určí hygienici, se již v úterý zapojila Vojenská nemocnice Olomouc. Začít by se mělo i na dalších místech.

„Včera jsme zahájili a vyšetřeno bylo osm pacientů,“ sdělil ve středu ráno Deníku ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.

V Litovli se ve středu ráno vyskytl nový problém: jak seniorům doručit důchody.

„Peníze jsou v Litovli k dispozici, ale doručovatelky mají obavy z nákazy. Řešíme, jak je dodat seniorům, kteří si důchody musejí převzít na občanku.

Město v úterý obdrželo od kraje dlouho očekávané respirátory.

„Jedná se přípravky nižší třídy, lepší roušky, které jsou distribuovány po supermarketech, lékařům, čerpacím stanicím, hasičům, technickým službám a na domov mládeže,“ vyjmenovával.

V Olomouckém kraji bylo ve středu v 10.00 laboratorně potvrzeno 39 případů koronavirové nákazy. Minimálně 31 je z uzavřené zóny Uničovska a Litovelska.

Uzavřená oblast dostává další ochranné pomůcky a dezinfekci

Na Litovelsko a Uničovsko jsou každý den distribuovány další ochranné pomůcky. Jedná se hlavně o roušky, rukavice, brýle a dezinfekci.

Například v úterý do uzavřené lokality dorazilo šest tisíc roušek, dva tisíce párů rukavic, 500 ochranných brýlí a 300 litrů dezinfekčních přípravků.

Do nemocnic v Olomouckém kraji bylo předáno 5 200 respirátorů.

„V pondělí jsme do sociálních zařízení převážně v uzavřené oblasti dovezli pět tisíc ochranných roušek. Ve středu rozdělujeme dalších 300 litrů dezinfekce, 500 ochranných štítů, dva tisíce párů rukavic a čtyři a půl tisíce roušek. Zásobování od ministerstva zdravotnictví je plynulé. Čísla nejsou vysoká, ale ochranné pomůcky pořád přicházejí, máme co nabídnout,“ popsal hejtman Ladislav Okleštěk.

Ocenil také dobrovolníky, kteří šijí roušky a nabízejí kraji další pomoc.

„Solidarita je veliká, lidé se ptají, jak a kde mohou pomoci. Všem dobrovolníkům za jejich pomoc velmi děkuji. Stejně jako hygienikům, hasičům, záchranářům a policistům. Vidím u nich maximální nasazení, odvádějí obrovské množství práce,“ řekl hejman.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník