Obec Vápenná hledá stomatologa už rok, v Loučné zavřel zubař ordinaci v lednu, v Sobotíně nastane totéž během roku. V Šumperku skončila jedna z ordinací v únoru – lékařka odešla do důchodu a další tři lékaři se k témuž letos chystají. Náhrada za ně není.

„V celé oblasti chybí už dnes pět až šest stomatologů,“ uvedl předseda oblastní stomatologické komory Jiří Szostek.

V bývalém okrese Jeseník pracuje aktivně osmnáct zubních lékařů, na jednoho tedy připadá asi 2324 obyvatel. Na Šumpersku ordinuje dvaašedesát stomatologů, na jednoho tedy vyjde 2013 obyvatel.

Podle informací stomatologické komory jsou jen tři lékaři na Jesenicku (v Javorníku, Písečné a České Vsi) ještě ochotni přijmout nové pacienty. Na Šumpersku je jich jedenáct, ale někteří přijímají jen děti nebo pouze pacienty, kteří si přinesou zdravotní dokumentaci za pět let zpátky.

Kdo nebyl deset let u zubaře, na preventivní prohlídky nemyslel a teď by péči potřeboval, může mít smůlu.

„Asi žádný stomatolog neodmítne pacienta s akutním problémem. Když přijde někdo s bolestí zubu, tak ho ošetřím, ale to je jen první pomoc. Zbavím ho bolesti, ale pak už musí hledat jiného lékaře, který by ho zaregistroval a pokračoval v léčení,“ říká šumperská stomatoložka Nataša Loydlová – Maturová.

Denně má několik telefonátů s žádostí o registraci. „Více než současných1670 pacientů v šumperské ordinaci ale nezvládnu. Beru jen děti svých pacientů,“ dodala lékařka.

V důchodovém věku kolem pětašedesáti let je v celém Olomouckém kraji pět procent aktivních stomatologů, více než jedno procento zubařů je starších sedmdesáti let.

Problém generační výměny je časovanou bombou. „Hodně těchto starších lékařů je právě v pohraničních okresech Šumperk a Jeseník. Mladí tam jít nechtějí, protože je zajímají lukrativnější městské obvody, a řada mladých lékařů odchází také do zahraničí za lepšími výdělky. Lékaři v důchodovém věku nemají komu ordinaci předat. Situace se bude zhoršovat, řešit ji může jen ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s pojišťovnami,“ řekla Eva Štefková z odboru zdravotnictví Krajského úřadu Olomouc.

Kteří zubaři berou pacienty

Kteří zubaři na Šumpersku a jesenicku ještě přijímají nové pacienty a kontakty na ně.

Pacient, jehož lékař zavře ordinaci, by se měl obrátit na svou pojišťovnu, aby mu péči zajistila. Ani ta ale ve finále mnoho nezmůže. „Jakmile někde lékař avizuje ukončení praxe, snažíme se to ve spolupráci s komorou řešit. Ale moc jiných možností, než vyhlásit výběrové řízení, není. Uchazeče o uzavření smlouvy sice máme, ale na vesnici a do pohraničí nepůjdou. Jeden z nich odmítl i Mohelnici, protože mu to od Olomouce připadalo daleko,“ řekl ředitel VZP Olomouc Lubor Machytka. Obdobná situace je podle jeho slov i u praktických lékařů.

Na menších obcích bývá pacientů méně, ordinuje se tam jednou či dvakrát v týdnu, takže lékaři se obvod nevyplatí a držet dvě ordinace – jednu ve městě a druhou na menší obci – je časově i finančně náročné. V obou musí mít lékař drahé přístroje, jejichž oprava stojí desítky tisíc korun. I to je důvod, proč letos bude muset zavřít ordinaci v Sobotíně doktorka Loydlová – Maturová.

„Nabízela jsem obci, ať objekt i zařízení ordinace za velmi přijatelnou cenu odkoupí. Za symbolický nájem by se jí pak možná stomatologa podařilo najít. Ale obec to odmítla,“ dodala lékařka. Právě aktivní pomoc obcí včetně například bytu pro lékaře je podle ní často jediná šance, jak v odlehlých oblastech lékařskou péči zajistit.

„Řešení stále hledáme, “ řekl starosta Sobotína Josef Širáň (nez.) a dodal: „Malé obce jsou proti městům v nevýhodě. Musejí dotovat kdeco včetně školy a autobusů. My dotujeme už lékárnu, aby naši lidé nemuseli jezdit do Šumperka pro léky, a za chvíli bychom taky mohli dotovat třeba gynekologa nebo veterináře.“

Ve Vápenné je ordinace prázdná už rok a starosta Leoš Hannig (KDU-ČSL) uvažuje, že bude hledat lékaře inzerátem i na Slovensku. Sám jezdí za zubařem až do Zlatých Hor. „Náš obvod je malý, což ve spojení s pohraničím je opravdu těžká kombinace. Přesto bych se ale bál dotovat ordinaci z obecních peněz. I když jde o lékařskou péči, přece jen je to soukromé podnikání,“ řekl Hannig.

Uvažuje i o dalším řešení. „Stává se, že se na Jesenicko stěhují lidé na důchod, do lepšího prostředí. Možná by praxe ve Vápenné mohla být zajímavá pro lékaře důchodce, který by ordinoval dva dny v týdnu. Lékaře v činném věku by to neuživilo, ale důchodce by nebyl na příjmu z praxe závislý,“ míní Hanbit.

V Rohli, kde zubař chyběl několik let, se zastupitelstvo rozhodlo k vstřícnému kroku. Aby získalo stomatologa alespoň na jeden den v týdnu, chce po něm obec jen symbolický nájem. Z části za něj hradí spotřebu elektřiny a dokonce koupila rentgenový přístroj.

„Žije tu hodně starých lidí a pro ně je cestování obtížné, nehledě na to, že z Rohle není dobré spojení. Proto děláme všechno pro to, abychom tady lékaře udrželi,“ řekl starosta Pavel Kutálek (SNK-ED).

Podobně hodlá postupovat i Loučná nad Desnou. „Ordinace je v budově obce. Požadovali bychom jen symbolické nájemné a navíc jsme ochotni zakoupit kompletní vybavení ordinace, což je investice kolem jednoho a půl milionu korun,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek (ČSSD).

Seznam stomatologů, kteří ještě přijímají nové pacienty, je zveřejněn na internetové adrese www.dent.cz.