„To je nádhera. Jsou tady toalety, místnost pro bufet i dostatek místa,“ rozplýval se při prohlídce kina zakladatel muzea. Vinkler zasvětil poslední roky shromažďování kamenických výrobků, doma jich má desítky. Prostory mu ale prozatím scházely. Nyní má k dispozici budovu s novou fasádou i okny za tři čtvrtě milionu korun.

„Záměr od počátku podporujeme. Vždyť to je připomenutí tradic Žulovska, které bylo centrem těžby, ale stále jsme nemohli najít prostory. Nakonec nás napadlo kino, které je už dva roky nečinné,“ řekl starosta Žulové Zdeněk Lučan. Nadšenci se město snaží pomoci, ale s finanční injekcí sběratel počítat nemůže.

„To nevadí. Žádám o dotace, i z kraje. Až dostanu prostředky na úpravu vnitřních prostor a vybavení, otevřu muzeum a předám je městu. V osmdesáti letech podnikat nebudu,“ řekl nadšenec.

Snem Vinklera je zachovat pro budoucí generace vše krásné, co dokázaly vyrobit ruce starých kamenických mistrů. V Žulové kdysi bylo kamenické učiliště, které si získalo proslulost v celé zemi. V okolí města je devadesát lomů, jen ve zlomku z nich se ještě stále těží kámen. Řemeslná zručnost už ale prakticky vymizela. V lomech se maximálně štípají kostky. Přitom před pár desítkami let zdejší mistři dokázali vyrobit nádherné věci, ceněné v celé Evropě. Právě ty se snaží Zdeněk Vinkler zachraňovat.

„Nejvíce si asi cením zajímavého památníčku z počátku dvacátého století. Teprve po očištění jsem zjistil, že to nechali udělat rodiče pro svou zemřelou čtyřměsíční dceru,“ řekl Vinkler.

O tom, jak bude muzeum vypadat, má sběratel přesnou představu. Vchod bude zdobit expozice o vzniku Země. Na chodbu umístí historické pohlednice a obrazy, které se zrodily z rukou šumperských studentů. Sál kina pak bude patřit kamenickým výrobkům, pamatuje i na hřbitovní expozici s náhrobky.
Žulová spolu se Zdeňkem Vinklerem si od nového muzea slibuje zvýšení turistického ruchu.