„Obecně je pro zvířata velmi dobré, když mohou spát se svými pány,“ uvedla Dana Varbleová, hlavní zvěrolékařka Severoamerické veterinární společnosti. Podle ní domácí zvířata, která s námi sdílejí postel, mívají větší důvěru a pevnější pouto k jejich člověku. Psi a kočky, kteří mají těsnější vazbu se svými páníčky, získávajíi další zdravotní výhody, včetně zvýšeného množství neurotransmiterů, jako jsou oxytocin a dopamin, tedy takzvané hormony štěstí.

Mazlíčci ruší naše sny

Ale co lidé. Je pro nás dobré spát se zvířaty v posteli? Odborníci tradičně říkají, že ne, protože by náš spánek nemusel být kvalitní. „Zvířata se mohou pohybovat, štěkat a narušovat spánek. Spánek psů i koček není nepřetržitý, chodí po posteli, šlapou po lidech. Všechny tyto aktivity vedou k roztříštění spánku,“ řekl Vsevolod Polotsky, ředitel výzkumu spánku na katedře lékařství Univerzity Johnse Hopkinse.

Veterináři budou mít povinnost zapsat psa do evidence do sedmi dní od čipování nebo očkování či přeočkování
Pomoc v boji s množírnami? Stát spustí pilotní verzi centrálního registru psů

„Tato mikroprobuzení, ke kterým může dojít bez vašeho vědomí, jsou rušivá. Vytrhávají vás z hlubokého spánku,“ uvedla neuroložka Kristen Knutsonová z Feinbergovy lékařské fakulty Severozápadní univerzity. „Jsou spojena s uvolňováním stresového hormonu kortizolu, který může spánek dále zhoršit,“ dodala.Nedávné studie ovšem pro změnu ukázaly, že domácí zvířata v ložnici by naopak mohla být pro některé lidi prospěšná.

Domácí antidepresivum

„Pacientům s depresí nebo úzkostí může prospívat, když mají v posteli svého domácího mazlíčka. Je pro ně polštářem a vždy teplou dekou. Navíc to přítulné, mazlivé a chlupaté stvoření snižuje jejich úzkost,“ uvedl další odborník na spánek Raj Dasgupta z Jihokalifornské univerzity.

Karel Šplíchal a jeho čtyřnohý parťák Jerry pomáhali po výbuchu v Bejrútu.
Psi jsou při neštěstích a katastrofách nenahraditelní, říká kynolog záchranář

Údaje shromážděné v roce 2017 z Centra spánkové medicíny kliniky Mayo vePhoenixu zjistily, že více než polovina majitelů domácích mazlíčků, kteří byli na klinice vyšetřeni, dovoluje svému zvířeti spát v ložnici – a podle většiny z nich je pes či kočka při spaní nejen neruší, ale dokonce se jim v jejich přítomnosti spí lépe. Zhruba 20 procent nicméně uvedlo, že jim jejich chlupatí přátelé spánek narušují.